PoradyKiedy skóra przypomina rozpalone ognisko... 5 domowych sposobów na oparzenia słoneczne

Kiedy skóra przypomina rozpalone ognisko... 5 domowych sposobów na oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne to zdecydowanie nic przyjemnego. Niestety można nabawić się ich wyjątkowo szybko (wystarczy chwila nieuwagi  i zbyt długie przebywanie na słońcu). A po długiej zimie każdy jest spragniony cieplejszych dni oraz bardzo chętnie spędza czas w plenerze. Jak radzić sobie z czerwoną i mocno podrażnioną skórą? Są na to domowe sposoby.

Kiedy skóra przypomina rozpalone ognisko... 5 domowych sposobów na oparzenia słoneczne

17.06.2022 12:26

veronastudio/freepik
veronastudio/freepik

Kiedy skóra piecze

Pierwsze objawy poparzenia słonecznego pojawiają się po upływie ok. 4-6 godzin od intensywniej ekspozycji na słońce. Skóra jest gorąca, rozogniona, czerwona oraz wrażliwa na każdy dotyk. Dodatkowo staje się przesuszona. Większość objawów ustępują zwykle po 72 godzinach. Oczywiście w tym czasie możesz spróbować przynieść skórze upragnioną ulgę. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne będą w tym przypadku doskonałym wyjściem.

Otis-B-Driftwood/reddit
Otis-B-Driftwood/reddit

Produkty mleczne na oparzenia słoneczne

Na rozognione ciało nałóż okłady z gazy i kefiru, maślanki czy zsiadłego mleka. Te produkty mają duże ilości żywych kultur bakterii, które przywracają prawidłowe pH skóry (naruszone przez słońce). Dodatkowo zawierają witaminy E, A i D wspomagające regenerację naskórka.

Ziemniaki przyniosą ulgę

Na poparzoną skórę możesz nałożyć także:

  • owsiankę,
  • puree ziemniaczane,
  • plasterki surowych ziemniaków,
  • pastę z mąki ziemniaczanej i wody.

Te składniki łagodzą ból, zapobiegają pojawieniu się pęcherzy, a także zmniejszają opuchliznę. Dodatkowo krochmal obecny w ziemniakach chroni skórę przed podrażnieniami.

JESHOOTS.COM/unsplash
JESHOOTS.COM/unsplash

Łagodzące działanie mentolu i ogórka

Do szklanki z letnią wodą dodaj 4 krople olejku z mięty pieprzowej. W roztworze maczaj gazę i przykładaj na skórę. Mentol chłodzi, łagodzi poparzenia oraz stany zapalne.

Działanie chłodzące ma także ogórek. Dodatkowo odżywi skórę i zmniejszy pieczenie. Ogórka pokrój na plasterki i połóż je na poparzone miejsca. Odczekaj 30 minut. Taki okład sprawi się doskonale zwłaszcza na twarzy.

Mentol znajdziesz też w niektórych piankach do golenia, ale znajdują się tam też m.in. olej oraz masło kokosowe, które nawilża skórę i uśmierza ból. Dodatkowo mentol zawarty w kosmetyku ma działanie chłodzące, co może zapewnić natychmiastową ulgę.

facebook.com/Cindie Allen-Stewart
facebook.com/Cindie Allen-Stewart

Miód na poparzoną skórę

Do smarowania skóry możesz również stosować miód. Przyspiesza gojenie się ran i ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Po miodowy okładzie natychmiast poczujesz ulgę. ;)

Arwin Neil Baichoo/unsplash
Arwin Neil Baichoo/unsplash

Okłady z aloesu

Aloes jest cudowną rośliną. Sok z niego przywraca właściwe pH skóry (podobnie jak produkty mleczne). Przyspiesza regenerację naskórka i łagodzi podrażnienia. Schłodzonym sokiem z aloesu nasącz gazę i połóż na skórę. Możesz również pozyskać świeży miąższ z rośliny oraz nałożyć go na podrażnione miejsca. Kolejnym sposobem jest zrobienia mrożonych kostek z aloesowego soku i pocieranie nimi skóry.

Poznaj urodowe sekrety indyjskich kobiet. Dzięki nim starzeją się wolniej.