PoradyKiedy skóra przypomina rozpalone ognisko... 5 domowych sposobów na oparzenia słoneczne

Kiedy skóra przypomina rozpalone ognisko... 5 domowych sposobów na oparzenia słoneczne

Kiedy skóra przypomina rozpalone ognisko... 5 domowych sposobów na oparzenia słoneczne

17.06.2022 12:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oparzenia słoneczne to zdecydowanie nic przyjemnego. Niestety można nabawić się ich wyjątkowo szybko (wystarczy chwila nieuwagi  i zbyt długie przebywanie na słońcu). A po długiej zimie każdy jest spragniony cieplejszych dni oraz bardzo chętnie spędza czas w plenerze. Jak radzić sobie z czerwoną i mocno podrażnioną skórą? Są na to domowe sposoby.

veronastudio/freepik
veronastudio/freepik

Kiedy skóra piecze

Pierwsze objawy poparzenia słonecznego pojawiają się po upływie ok. 4-6 godzin od intensywniej ekspozycji na słońce. Skóra jest gorąca, rozogniona, czerwona oraz wrażliwa na każdy dotyk. Dodatkowo staje się przesuszona. Większość objawów ustępują zwykle po 72 godzinach. Oczywiście w tym czasie możesz spróbować przynieść skórze upragnioną ulgę. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne będą w tym przypadku doskonałym wyjściem.

Otis-B-Driftwood/reddit
Otis-B-Driftwood/reddit

Produkty mleczne na oparzenia słoneczne

Na rozognione ciało nałóż okłady z gazy i kefiru, maślanki czy zsiadłego mleka. Te produkty mają duże ilości żywych kultur bakterii, które przywracają prawidłowe pH skóry (naruszone przez słońce). Dodatkowo zawierają witaminy E, A i D wspomagające regenerację naskórka.

Ziemniaki przyniosą ulgę

Na poparzoną skórę możesz nałożyć także:

  • owsiankę,
  • puree ziemniaczane,
  • plasterki surowych ziemniaków,
  • pastę z mąki ziemniaczanej i wody.

Te składniki łagodzą ból, zapobiegają pojawieniu się pęcherzy, a także zmniejszają opuchliznę. Dodatkowo krochmal obecny w ziemniakach chroni skórę przed podrażnieniami.

JESHOOTS.COM/unsplash
JESHOOTS.COM/unsplash

Łagodzące działanie mentolu i ogórka

Do szklanki z letnią wodą dodaj 4 krople olejku z mięty pieprzowej. W roztworze maczaj gazę i przykładaj na skórę. Mentol chłodzi, łagodzi poparzenia oraz stany zapalne.

Działanie chłodzące ma także ogórek. Dodatkowo odżywi skórę i zmniejszy pieczenie. Ogórka pokrój na plasterki i połóż je na poparzone miejsca. Odczekaj 30 minut. Taki okład sprawi się doskonale zwłaszcza na twarzy.

Mentol znajdziesz też w niektórych piankach do golenia, ale znajdują się tam też m.in. olej oraz masło kokosowe, które nawilża skórę i uśmierza ból. Dodatkowo mentol zawarty w kosmetyku ma działanie chłodzące, co może zapewnić natychmiastową ulgę.

facebook.com/Cindie Allen-Stewart
facebook.com/Cindie Allen-Stewart

Miód na poparzoną skórę

Do smarowania skóry możesz również stosować miód. Przyspiesza gojenie się ran i ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Po miodowy okładzie natychmiast poczujesz ulgę. ;)

Arwin Neil Baichoo/unsplash
Arwin Neil Baichoo/unsplash

Okłady z aloesu

Aloes jest cudowną rośliną. Sok z niego przywraca właściwe pH skóry (podobnie jak produkty mleczne). Przyspiesza regenerację naskórka i łagodzi podrażnienia. Schłodzonym sokiem z aloesu nasącz gazę i połóż na skórę. Możesz również pozyskać świeży miąższ z rośliny oraz nałożyć go na podrażnione miejsca. Kolejnym sposobem jest zrobienia mrożonych kostek z aloesowego soku i pocieranie nimi skóry.

Poznaj urodowe sekrety indyjskich kobiet. Dzięki nim starzeją się wolniej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także