Sposoby na to, aby znicze na cmentarzu dłużej się paliły. Mało kto je stosuje
Większość osób zanosząc znicze na cmentarz, zastanawia się co zrobić, aby znicze dłużej się paliły Okazuje się, że są na to sposoby i powinieneś być czujny już w momencie kupowania lampek.
29.10.2022 20:00
Już na etapie wybierania i kupowanie zniczy, przyjrzyj się im bliżej. Nie zwracaj uwagi jedynie na estetykę samej świeczki. Dokładnie obejrzyj przede wszystkim knot i parafinę.
Jakie znicze będą dłużej się paliły?
- Cięższe i większe. Wszystko dlatego, że do ich wyprodukowania zużyto pokaźnej ilości parafiny. W tym przypadku rozmiar ma ogromne znaczenie.
- Bezpośrednio zalewane parafiną. Te z wymiennymi wkładami wypalają się dużo szybciej.
- Bez widocznych pęcherzyków powietrza na powierzchni wkładu (to tzw. spieniona parafina).
- Te, które nie mają grubego knota. Nie powinien być także zbyt cienki, bo wówczas trudno będzie go zapalić i szybko zgaśnie.
- Wypełnione parafiną w całości.
Jak przedłużyć żywotność zniczy?
Przede wszystkim zadbaj o knot. Przytnij go równo (stworzono do tego celu nawet specjalne nożyce i trymery). Powinien mieć ok. 0,5-1 cm. Krótszy knot sprawi, że znicz będzie miej kopcił i spowolniony zostanie proces wypalania się parafiny. Możesz także zainwestować we wkłady olejowe. Palą się one o ok. 25% dłużej niż parafinowe, nie kopcą i nie wydzielają zapachu. Są droższe, ale wypalają się równomiernie do samego końca (nawet przy niskiej temperaturze).
Na sól i mróz
Niektórzy mają swoje dość niekonwencjonalne metody na spowolnienie wypalania się zniczy. Przykładowo, posypują knot szczyptą soli lub umieszczają wkłady w zamrażalniku na kilka godzin. Czasami takie nietypowe triki okazują się bardzo skuteczne. ;)
Trik z makaronem
Natomiast na cmentarz zabierz ze sobą również surowy i długi makaron do spaghetti. On ułatwi Ci zapalenie wszystkich zniczy (również tych, których knoty znajdują się nisko). Dzięki makaronowi z pewnością nie poparzysz sobie palców.