5 szybkich sposobów na wyczyszczenie pralki. Pleśń i brzydki zapach znikną
Czy zdarzyło Ci się zrobić pranie, a po wyciągnięciu ubrań te dalej brzydko pachniały? Może nie chodzi o Twój proszek, a o to w jakim stanie jest pralka - bardzo częstym problem nie są ubrania czy środek czyszczący, lecz samo urządzenie. Brud w pralce zawsze zbiera się po jakimś czasie jej używania i trzeba o tym pamiętać!
03.05.2022 | aktual.: 17.08.2022 23:14
Brud w pralce i zalegająca woda powodują, że zaczyna się w niej gromadzić pleśń oraz zarazki
To sprawia, że urządzenie zaczyna zawodzić i nie spełnia swojej funkcji tak jak powinno. Na szczęście jest kilka sposobów jak sprawić, by pralka odzyskała dawny blask!
#1 Sprawdź drzwi pralki
Zawsze po wyciągnięciu prania z bębna, pozostaw uchylone a najlepiej otwarte drzwi pralki. Przepływ świeżego powietrza sprawi, że pralka szybciej się wychłodzi, a zarazki będą miały mniejsze szanse na rozmnożenie się. Możesz również otworzysz szufladkę na płyn do płukania.
#2 Uszczelka bębna a brud w pralce
Gumowa uszczelka bębna działa trochę jak kieszeń na wszystkie małe przedmioty, których nie wyciągnęło się ze spodni. Możesz tu znaleźć monety, guziki, ale także paprochy i kłaczki. Przed praniem warto sprawdzić kieszenie spodni i bluz, a po praniu odgiąć gumę i zobaczyć czy na pewno nic w niej nie zostało.
Ponadto zaleca się czyszczenie gumy co 6 do 8 tygodni. Jest to dość łatwe, weź łagodny środek czyszczący przetrzyj nim cały obszar drzwi oraz pierścieni uszczelniających. Następnie po prostu osusz powierzchnię suchą szmatką.
#3 Szufladka na detergenty
Tutaj również warto dokładnie sprawdzić czy w szufladzie nie zalega płyn lub nie zgromadził się proszek. Warto regularnie odsuwać szufladkę, przewietrzyć ją i wyczyścić. Możesz zdezynfekować ją octem, wystarczy, że nasączysz szmatkę w cieczy i przetrzesz powierzchnię.
W zakamarkach użyj pędzla lub starej szczotki do zębów. Jeśli przegródki z szufladki da się wyciągnąć możesz je włożyć do zmywarki i ustawić na niską temperaturę.
#4 Wyczyść wnętrze pralki
Regularne czyszczenie pralki przedłuża jej żywotność i poprawia jej jakość działania. Resztki proszku do prania mogą zalegać w pralce i sprawiać, że ta szybko się zakamienia - to może prowadzić również do zużycia większej ilości prądu podczas pracy pralki. Skutecznym sposobem jest użycie kwasu cytrynowego.
Umieść 7-8 łyżek kwasku w bębnie i uruchom pralkę (nie wrzucaj prania do środka!). Jeśli nie masz kwasku, wystarczy ocet, który należy wlać do szufladki z praniem lub nasączając kuchenną szmatkę w occie i umieszczając ją w bębnie. Użyj cyklu z temperaturą 90° C.
#5 Filtr
Jednym z powodów przez które pralka nie działa poprawnie, jest zapchanie filtra. Ważne żeby regularnie go czyścić, bo brud w pralce powoduje jego zatkanie. Usuwaj z niego brud oraz kłaczki - zaleca się wykonywanie tej czynności co 2 miesiące. Jeśli nie wiesz dokładnie, gdzie znajduje się filtr pralki, pomocna będzie instrukcja obsługi. Weź miskę, szmatkę lub ręcznik, ręczniki papierowe, nóż lub śrubokręt.
Połóż szmatkę lub ręcznik na podłodze pod pralką, aby wchłonęła zalegającą wodę. Otwórz podszewkę filtra, jeśli jest taka potrzeba użyj do tego noża lub śrubokrętu. Teraz otwórz klapkę filtra, usuń sito i odłóż je na bok. Lepiej usuwaj brud używając palców - użyj przy tym ręcznika papierowego lub ubierz gumowe rękawice. Następnie wyczyść usunięte sito pod bieżącą wodą i usuń kłaczki oraz brud. Na koniec z powrotem zamontuj wszystkie części.
Oczywiście ten proces będzie różnić się w zależności od pralki. Jeśli masz w domu pupila z długą sierścią lub dużo wełnianych ubrań, powinieneś wykonywać ten proces częściej.
Przeczytaj teżjak wyczyścić filtr od zmywarki