NewsySprawdź zabawki do kąpieli. Trupia pleśń wewnątrz nich to poważne niebezpieczeństwo

Sprawdź zabawki do kąpieli. Trupia pleśń wewnątrz nich to poważne niebezpieczeństwo

Trupia pleśń fot. Inside Edition
Trupia pleśń fot. Inside Edition
Manuel

01.10.2022 08:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od jakiegoś czasu w mediach społecznościowych coraz częściej pojawia się temat pleśni w zabawkach do kąpieli dla dzieci. Tzw. trupia pleśń stanowi poważne zagrożenie dla Twoich pociech.

Dlaczego w zabawkach do kąpieli moich dzieci jest trupia pleśń?

Pleśń rozwija się na zabawkach do kąpieli, ponieważ są one przechowywane w wilgotnym środowisku. Woda plus resztki mydła do kąpieli, naskórka i innych zabrudzeń dają w efekcie pleśń. Dodatkowo zabawki do kąpieli często mają małe otwory, które sprawiają, że dzieci mogą bawić się w tryskanie wodą, ale sprawiają, że prawie niemożliwe jest usunięcie całej wody ze środka. Jeśli nie wysuszysz skrupulatnie każdej zabawki do kąpieli po każdej kąpieli dziecka, zabawki w końcu zarosną pleśnią.

trupia pleśń, fot. freepik
trupia pleśń, fot. freepik

Jak niebezpieczna jest trupia pleśń?

Pleśń jest najbardziej szkodliwa, jeśli zostanie połknięta. Jeżeli myślisz że Twoje dziecko mogło połknąć wodę zawierającą cząsteczki pleśni, to nie ma powodu aby od razu panikować, jeśli to był pojedynczy przypadek. Prawdopodobnie nie połknęło bowiem wystarczającej ilości, aby mogło coś poważnego się mu stać. Dużo gorzej jednak, jeśli dziecko ma stały, regularny kontakt z pleśnią w gumowych zabawkach. Wtedy może to się zakończyć poważnymi chorobami. Jeśli pleśń ma wpływ na dziecko, prawdopodobnie pojawią się wymioty, biegunka lub rozstrój żołądka. To powinno być dla Ciebie jasną wskazówką, która musi Cię zaalarmować.

Pleśń staje się jeszcze poważniejszym problemem, jeśli Twoje dziecko ma alergię na pleśń lub zagrożony układ odpornościowy. Będziesz wiedzieć, czy Twoje dziecko jest uczulone, jeśli zauważysz wysypkę lub objawy takie jak kaszel i swędzenie oczu. Jeśli Twoje dziecko ma reakcję na pleśń, najlepiej umówić się z pediatrą jak najszybciej, aby ustalić skuteczny plan leczenia.

trupia pleśń, fot. freepik
trupia pleśń, fot. freepik

Co zrobić, jeśli znajdziesz pleśń w zabawce do kąpieli?

Gdy widzisz pleśń na zabawce, to najbezpieczniej jest ją po prostu wyrzucić. Połknięcie niewielkiej ilości pleśni nie jest dużym problemem, ale nie chcesz, aby Twoje dzieci stale żuły spleśniałe zabawki.

Jeśli zabawka jest droga lub specjalna z innego powodu, to możesz ją wyczyścić mieszanką wybielacza i wody. Umieść zabawkę w mieszaninie ¾ kubka wybielacza i 4 litrów wody na noc, a następnie pozwól jej wyschnąć na powietrzu. Jeśli nie widać ani nie czuć zapachu pleśni na zabawce, można ją bezpiecznie włożyć z powrotem do kąpieli, ale należy uważać na odrastanie pleśni.

Wszystkie zabawki powinny być w pełni wysuszone po każdej kąpieli, aby uniknąć rozwoju pleśni. Wytrzyj je dobrze i postaw na brzegu wanny, aby wyschły przez noc, zanim schowasz je do szafki lub z powrotem do kosza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także