Jak mieć sprawny samochód? 8 rzeczy, o których musisz pamiętać
Zarówno początkujący kierowca jak i ten, który jeździ autem od dawna, chciałby aby jego pojazd był sprawny i nigdy się nie psuł. Okazuje się jednak, że wielu z nas nie ma pojęcia co robić, aby nie zniszczyć swojego samochodu. Jest wiele mitów na temat samochodów, które wcale nie są prawdziwe dlatego zaraz dowiesz się 8 rzeczy, które powiedzieli nam eksperci.
23.07.2019 12:59
#1 Sprawny samochód - upewnij się, że nie kończy się olej. To ważniejsze niż utrzymanie go w czystości
Uważa się, że olej w samochodzie powinno wymieniać się raz do roku lub co 15 tysięcy kilometrów, a niektórzy mówią nawet że przy dobrym oleju można wymienić go po 30 tysiącach km. Ważne jest jednak, aby zawsze ten olej był! Brudny olej to też niedobrze i oczywiste jest, że należy mu się wymiana, jednak całkowity jego brak może skończyć się jeszcze większymi szkodami dla auta.
#2 Sprawdź czy na klockach hamulcowych nie znajduje się rdza
Czy zdarza Ci się usłyszeć nieprzyjemne skrzypienie lub pisk w czasie nawet łagodnego hamowania? Może to oznaczać, że na hamulcach pojawiła się rdza. Łatwo ją usunąć, dlatego nie zawsze musisz decydować się na wymianę klocków hamulcowych. Wystarczy je dobrze wyczyścić i usunąć rdzę. Jednak jeśli klocki są zużyte w 90% należy je jak najszybciej wymienić.
#3 Sprawny samochód - Twój akumulator nie musi być wymieniany
Często, zwłaszcza w sezonie zimowym, mamy wrażenie że nasz akumulator jest już za stary i należy go wymienić. Okazuje się, że nie zawsze wina leży po stornie akumulatora, dlatego zanim zabierzesz się za jego kupno, sprawdź czy nie pojawiły się problemy polegające na korozji przewodów baterii. Jeśli tak się stało, możesz pozbyć się rdzy, słynnym i znanym na całym świecie odrdzewiaczem czyli Colą.
#4 Podczas rotacji opon nie polegaj na mechanikach
Jeśli bieżnik ma niejednolitą głębokość może prowadzić do problemów z nierównym hamowaniem oraz utratą przyczepności samochodu. Jednak rotacja opon to zadanie, na którym wielu mechaników lubi naciągnąć swoich klientów. Dlatego jeśli sam nie potrafisz tego wykonać, podczas oddawania samochodu, zaznacz opony np. kredą aby mieć pewność że na pewno zostały one poddane rotacji.
#5 Sprawny samochód - Nie bój się sprawdzić kontrolkę silnika
Najczęstszym powodem, dlaczego świeci się kontrolka silnika na desce rozdzielczej, jest to,że zatyczka gazowa nie jest wystarczająco dobrze zamocowana, powodując przedostawanie się tlenu przez przewód gazowy. Często to sprawia, że na desce rozdzielczej pojawia się zapalona kontrolka. Oczywiście to zależy od każdego samochodu i problemów z oprogramowaniem, jednak nie w wielu przypadkach nie zawsze zapalona kontrolka silnika oznacza poważną usterkę.
#6 Często nie potrzebujesz specjalnych dodatków
Z pewnością wielu mechaników czy specjalistów poleca Ci dodatki do silnika czy skrzyni biegów. Wszystko to ma na celu poprawić osiągi samochodu, jednak realistycznie patrząc, Twój samochód ma już specjalne dodatki w oleju silnikowym czy benzynie więc nie musisz martwić się o wszystkie "samochodowe suplementy".
#7 Sprawny samochód - Unikaj nadmiernej prędkości
Jeśli nie bawisz się w "Szybkich i wściekłtch”, nigdy nie powinieneś przekraczać ograniczeń prędkości podczas jazdy. Nie tylko zwiększa to ryzyko wypadku i kłopotów z prawem, ale podstawowa matematyka pokazuje, że przekroczenie prędkości pomaga tylko podczas długich podróży. Dzieje się tak, ponieważ im szybciej jedziesz, tym więcej będziesz musiał przekroczyć limit prędkości, ale o ten sam proporcjonalny wzrost. Okazuję się, że jadąc w drugą podróż i pokonując dystans z większą prędkością, tak naprawdę skracasz go jedynie o 12 minut.
#8 Uważaj na darmowe przeglądy
Kiedy Twój mechanik powie Ci czego brakuje Twojemu pojazdowi pewnie nie chcesz kwestionować jego umiejętności i ufasz mu w ciemno. Niestety, niektórzy mechanicy mogą chcieć Cię oszukać. Często przypisują samochodowi więcej problemów i wyszukują usterki które nie istnieją, aby wyciągnąć z ciebie jak najwięcej pieniędzy. Często zdarza się także, że darmowe przeglądy może same w sobie są darmowe, jednak podczas nich wychodzi, że Twój samochód to kupa złomu, któremu natychmiast trzeba wymienić wiele części. Bądź ostrożny z mechanikami, którzy twierdzą, że problemy są zbyt skomplikowane, by je wytłumaczyć i próbują cię przestraszyć. Zawsze staraj się uzyskać drugą opinię i pamiętaj, że gdy masz do czynienia z podejrzanym mechanikiem, zawsze możesz uzyskać opinię innego specjalisty.