PoradySpryskaj sufit i przetrzyj. Brud i kurz znikną już za pierwszym razem

Spryskaj sufit i przetrzyj. Brud i kurz znikną już za pierwszym razem

jak wyczyścić sufit fot. freepik
jak wyczyścić sufit fot. freepik
Manuel

14.01.2023 18:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sufity to jedna z tych części domu, które zawsze widzimy, ale rzadko czyścimy. Ich usytuowanie sprawia, że są one nieco trudne do czyszczenia. Niestety, sufity brudzą się i są raczej nieestetyczne, gdy pokryte są kurzem lub innymi plamami. Za chwilę pokażemy Ci, jak skutecznie odkurzyć i wyczyścić sufit.

Jak odkurzyć i wyczyścić sufit?

Zaczniemy od podstawowego odkurzenia. Po prostu weź odkurzacz i delikatnie przesuń go po powierzchni sufitu. W zależności od rodzaju posiadanego odkurzacza, możesz być w stanie odkurzyć znaczną ilość zanieczyszczeń, zanim zrobisz cokolwiek innego. Najlepiej użyj szczotki z włosiem lub innej przystawki przeznaczonej do łatwo zarysowujących się powierzchni. Przedłuż też teleskopowy wałek odkurzacza, jeśli go posiadasz. Zwróć szczególną uwagę na narożniki, miejsca styku listwy wieńczącej z sufitem oraz obszary wokół otworów wentylacyjnych.

Teraz weź ścierkę do kurzu i przesuwaj ją tam i z powrotem po całej powierzchni sufitu. Upewnij się, że zbierzesz jak najwięcej zanieczyszczeń. Jeśli sufit jest wyjątkowo brudny, może być konieczne nawet kilkakrotne wyczyszczenie ścierki w trakcie pracy.

Protip: nasadka z mikrofibry na odkurzaczu zbierze więcej kurzu i jest mniej prawdopodobne, że porysuje sufit.

Jak wyczyścić sufit, fot. freepik
Jak wyczyścić sufit, fot. freepik

Zajmujemy się trudnymi miejscami - ściereczka z mikrofibry

Jeśli niektóre części sufitu są wyjątkowo brudne, może być konieczne użycie suchej ściereczki z mikrofibry do ich wytarcia. Weź ściereczkę i delikatnie przetrzyj dany obszar. Unikaj stosowania zbyt dużego nacisku, aby nie wcierać brudu lub kurzu w sufit. Zaopatrz się w nową ściereczkę, gdy tylko ta, której użyłeś, zabrudzi się. Jeśli nie możesz dosięgnąć sufitu, użyj krzesła, drabiny lub weź miotłę i przymocuj do jej końca ściereczkę z mikrofibry. Jeżeli masz czysty płaski mop, wykorzystaj go!

jak wyczyścić sufit fot. freepik
jak wyczyścić sufit fot. freepik

Wycieranie sufitu delikatną mieszanką czyszczącą

Chociaż wiele różnych roztworów czyszczących pomoże wyczyścić sufit, należy stworzyć specjalny roztwór, który nie uszkodzi farby, płytek, listew i innych powierzchni. Aby stworzyć roztwór czyszczący wymieszaj 1 filiżankę ciepłej wody, 1 łyżeczkę płynu do naczyń i 2 łyżki białego octu (staraj się używać organicznych środków czyszczących, a nie ostrych chemikaliów).

Następnie wlej mieszaninę do butelki z rozpylaczem i energicznie wstrząśnij butelką. Spryskaj sufit. Upewnij się, że spryskasz go w całości, ponieważ w przeciwnym razie na suficie będą widoczne plamy. Unikaj moczenia powierzchni sufitu. Jeśli roztwór zacznie kapać w dół, prawdopodobnie rozpylono zbyt dużo.

Teraz użyj wałka do malowania, albo płaskiego mopa, aby przetrzeć sufit. Znajdź duży wałek, albo czysty mop, zwilż go wodą i używaj go po całym suficie. Rób to w sposób systematyczny, aby uzyskać pełne pokrycie sufitu. Upewnij się, że usunąłeś cały roztwór octu i detergentu, którym spryskałeś sufit. Po użyciu wałka na suficie, weź czystą szmatkę i delikatnie osusz sufit. Ściereczka wchłonie resztki wody i roztworu czyszczącego. Przed wysuszeniem sufitu upewnij się, że jest on czysty. Jeśli nie jest, możesz rozprowadzić brud i jeszcze bardziej zabrudzić sufit.

Zobacz genialne triki z pralką, które ułatwiają życie. Sprawią, że pranie będzie dużo przyjemniejsza czynnością

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także