PoradySpryskaj tym choinkę i przekonaj się, że kot straci nią zainteresowanie. Będzie nietykalna!

Spryskaj tym choinkę i przekonaj się, że kot straci nią zainteresowanie. Będzie nietykalna!

Spryskaj tym choinkę i przekonaj się, że kot straci nią zainteresowanie. Będzie nietykalna!
15.12.2022 13:17

Jak odciągnąć kota od choinki? To pytanie, w okresie przedświątecznym, zadają sobie chyba wszyscy właściciele futrzaków.

Dla kotów choinka w domu to prawdziwy rarytas. Jest obiektem ogólnego zainteresowania. Na drzewko można przecież wskoczyć i bez żadnych konsekwencji przewrócić je na podłogę. No bo przecież nikt nie nakrzyczy na słodkiego kociaka, który po wszystkim usiądzie obok leżącego drzewka i zrobi duże, maślane oczka. Dodatkowo uwagę zwierzaków przyciągają migające światełka oraz wszystkie szeleszczące, a także mieniące się ozdoby.

Jak odciągnąć kota od choinki, fot. Freepik
Jak odciągnąć kota od choinki, fot. Freepik

Jak zniechęcić kota do wskakiwania na choinkę?

Można spróbować zniechęcić kota do interakcji ze świątecznym drzewkiem. Zwierzaki nie tolerują pewnych zapachów. Dlatego gałązki iglaka spryskaj octem jabłkowym lub sokiem z dowolnego cytrusa. Możesz również na gałązkach powiesić suszone plasterki pomarańczy. Jest duża szansa, że twój mruczek oddali się od choinki i będzie ją omijał szerokim łukiem. Ale musisz się też liczyć z tym, że cytrusowy zapach w ogóle go nie odstraszy.

Wypróbuj trik z folią aluminiową

Jeżeli patent z zapachami odstraszającymi nie zadziałał, to postaw na folię aluminiową. Jej arkusze rozłóż na podłodzie wokół choinki. Koty nie lubią chodzić po lepkich i błyszczących powierzchniach. Rozwiązaniem ostatecznym jest natomiast taśma klejąca. Możesz jej użyć zamiast folii aluminiowej. Nie wygląda ona estetycznie, ale czasami stanowi jedyne choinki przed kotem. Oczywiście wcześniej zadbaj o to, aby drzewko nie znajdowało się w pobliżu mebli, z których zwierzak mógłby łatwo na nie wskoczyć. Możesz też spróbować (w miarę możliwości) przywiązać choinkę do kaloryfera, karnisza lub ciężkiego mebla. Dzięki temu kot nie zdoła jej obalić.

Jak odciągnąć kota od choinki, fot. Freepik
Jak odciągnąć kota od choinki, fot. Freepik

Jak uchronić choinkę przed kotem?

  • Zacznij od tego, aby nie dekorować drzewka w obecności kota. Wówczas nie będzie myślał, że robisz coś wyjątkowego i uroczystego.
  • Postaw na plastikowe bombki i ozdoby, które się nie stłuką i nie wyrządzą krzywdy zwierzakom. Raczej nie wieszaj ich na najniższych gałązkach.
  • Zadbaj o to, aby łańcuchy i lampki nie zwisały luźno z gałązek. To dla kotów duża pokusa.

Świąteczne ozdoby boho | DIY

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także