PoradySpryskaj tym deskę sedesową, a będzie lśniła jak nowa. Żółte plamy i zacieki znikną

Spryskaj tym deskę sedesową, a będzie lśniła jak nowa. Żółte plamy i zacieki znikną

deska sedesowa fot. genialne.pl
deska sedesowa fot. genialne.pl
Manuel

10.02.2023 21:19

Jak często jesteś zakłopotany kolorem swojej poplamionej moczem deski sedesowej? Doprowadzenie jej do czystości często wcale nie jest łatwe. Ale pokażemy Ci co zrobić, żeby Twoja deska sedesowa lśniła jak nowa.

Najskuteczniejsze metody, dzięki którym deska sedesowa będzie zawsze czysta

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można utrzymać deskę sedesową w czystości. Jednak wielu ekspertów te 3 uważa za najbardziej skuteczne:

#1 Czyszczenie deski klozetowej za pomocą wybielacza

Wybielacz jest doskonałym środkiem odkażającym i dezynfekującym. Dlatego jest przez wiele osób szczególnie polecany do czyszczenia deski klozetowej. Na początku wlej ¼ wybielacza do kubka. Podnieś pokrywę i ostrożnie wlej odmierzony wybielacz do krawędzi sedesu i muszli klozetowej. Wytrzyj wszelkie rozlane płyny na podłogę szmatą lub ręcznikiem. Napełnij wiadro wodą i dodaj 1/3 pozostałego wybielacza, aby utworzyć roztwór. Usuń deskę sedesową i zanurz ją w roztworze. Pozwól jej nasiąknąć przez 10 - 15 minut.

Po tym czasie szoruj deskę szczotką do toalety, aż plamy wyblakną. Powtarzaj proces namaczania i szorowania, aż wszystkie plamy znikną. Użyj szczotki do wyczyszczenia miski i innych poplamionych części w spłukiwanej toalecie, a następnie spłucz wodą. Spłucz i osusz ręcznikiem pokrywę sedesu. Ostrożnie załóż ją na deskę sedesową.

deska sedesowa, fot. freepik
deska sedesowa, fot. freepik

#2 Czyszczenie deski sedesowej pastą z sody oczyszczonej

Chociaż wybielacz pomoże usunąć niektóre plamy i odbarwienia, wymaga to sporego wysiłku, aby uzyskać najlepszy wynik. Warto więc spróbować subtelniejszej metody. Weź swój ulubiony środek czyszczący zabijający zarazki i nałóż go na powierzchnię deski sedesowej. Pozwól mu osiąść na 5-10 minut i wytrzyj mokrym ręcznikiem. Odmierz jedną czwartą sody oczyszczonej i wsyp ją do wiadra. Dodaj około 50ml ciepłej wody i wymieszaj, aby powstała pasta. Rozsmaruj pastę na poplamionych powierzchniach i pozostaw na 10 - 15 minut. Szoruj siedzisko gąbką do szorowania bez zarysowań lub szczotką do toalety okrężnymi ruchami. Od czasu do czasu skrapiaj wodą, aby utrzymać wilgoć. Dodaj pastę do poplamionego miejsca wielokrotnie i szoruj, aż plama zniknie. Spłucz czystą wodą i osusz ręcznikiem. Ponownie nałóż na powierzchnię środek dezynfekujący lub spray i wytrzyj wilgotnym ręcznikiem. Zobaczysz, że Twoja deska sedesowa jest lśniąca i ma świeży zapach.

#3 Czyszczenie deski sedesowej za pomocą octu

Ocet zawiera pewne materiały organiczne, które reagują z plamami i sprawiają, że są one dużo łatwiejsze do usunięcia. Najpierw zdobądź butelkę destylowanego białego octu. Wlej niewielką objętość octu na ręcznik papierowy, aż będzie wystarczająco wilgotny. Przykryj całą deskę sedesową kawałkami wilgotnego ręcznika papierowego. Pozwól mu usiąść na 1 - 2 godziny, a następnie usuń go. Wyszoruj deskę toaletową miękką gąbką lub szczotką do toalet. Wlej więcej octu i szoruj, aż plamy zostaną całkowicie usunięte. Wyczyść wilgotną szmatką i zastosuj środek dezynfekujący i odświeżający.

Dla najłatwiejszego usuwania plam, czyść sedes co kilka dni. To zapobiegnie gromadzeniu się plam i będzie wymagało minimalnego wysiłku. A jeśli wszystko inne zawiedzie, może być konieczne zastąpienie deski sedesowej.

#4 Środki do zadań specjalnych

Są osoby, które ze sporym sukcesem usuwają żółte plamy na desce sedesowej za pomocą preparatów do czyszczenia piekarnika i grilla. Spryskaj powierzchnię deski sedesowej sprayem czy pianką i pozostaw na 15-20 minut. Następnie szorstką stroną gąbki do mycia naczyń wyszoruj deskę, przykładając się do tej czynności. Efekt na pewno Cię zaskoczy!

deska sedesowa fot. genialne.pl
deska sedesowa fot. genialne.pl

Zobacz też, jaki mam sposób na brud i nieprzyjemny zapach ze zmywarki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także