Spryskaj tym drzewka owocowe jeszcze przed zimą. Zapomnisz o chorobach grzybowych
Zbliżająca się jesień zwiastuje coraz to zimniejsze dni. Nasze rośliny, aż do nadejścia zimy potrzebują naszej opieki i ochrony. Podpowiadamy, jak zrobić jesienne opryski drzew owocowych.
Opryski na jesień to ważny element pielęgnacji drzewek owocowych. Pomaga im lepiej przygotować się na nadchodzącą zimę. Oto jak możesz go zrobić samodzielnie i stosować.
Po co stosować jesienne opryski drzew owocowych?
Nie tylko wiosną i latem należy stosować opryski, robi się to również w okresie jesiennym. Jest to bardzo ważne, ponieważ w tym okresie duża wilgoć i nieco cieplejsze dni sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych, a tych, jak wiadomo lepiej unikać. Niszczą one rośliny, doprowadzając nierzadko do ich całkowitej degradacji. Stanie się tak jednak dopiero, jeśli nie zadziałamy, aby je zwalczyć. Dlatego właśnie poleca się stosować jesienne opryski drzew owocowych. Powstrzymują one obecny rozwój infekcji, ale też zapobiegają pojawianiu się ich w następnym sezonie. Kiedy dokładnie należy je robić? W listopadzie poleca się zastosować oprysk jabłoni miedzianem lub mocznikiem, aby uniknąć ataku parcha. Ten środek dobrze jest też zastosować na brzoskwinie, które atakuje kędzierzawości liści. Jest to najgroźniejsza choroba zagrażająca temu rodzajowi drzewek owocowych.
Jak stosować opryski?
W przypadku brzoskwiń najlepiej robić go, gdy opadną wszystkie liście. W tym wypadku wykorzystuje się preparaty miedzianowe - 50 gram, rozcieńczając w 5 litrach wody. Opryskiem należy pokryć wszystkie pędy drzewka. W przypadku wspomnianej wcześniej jabłoni wykorzystuje się 5% roztwór mocznika, który wywołuje szybki rozkład liści i ich mineralizację. W efekcie ogranicza to w znacznym stopniu liczbę zarodników grzyba, które na opadłych liściach przetrwają do wiosny. Roztwór rozcieńcza się w następujących proporcjach: o,5 kg mocznika na 10 litrów wody. Właśnie tą recepturą uzyska się 5% roztwór nawozu do oprysku drzewek owocowych. Ogrodnicy zalecają też, aby w okresie jesiennym zakładać na pnie opaski lepowe. Mają one na celu powstrzymać szkodniki, które w tym czasie mogą poruszać się wzdłuż pnia w celu odbycia godów, złożenia jaj, czy w poszukiwaniu miejsc na przezimowanie. Usunie się dzięki nim takie owady jak: piędzik przedzimek, zimówek ogołotniak czy ukośnica szczawiówka. Stosując opryski jesienią, nie będziesz musiał robić ich na wiosnę.