Spryskaj tym pierwsze listki czosnku zimowego, a zawiąże duże główki
06.04.2023 12:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zobacz, jak dokarmiać czosnek zimowy. Ta czynność jest niezwykle ważna i zagwarantuje Ci zebranie obfitych, a także zdrowych plonów.
Czosnek zimowy (ozimy) sadzi się jesienią w połowie października. On przeczekuje mroźne miesiące w gruncie i wiosną ukazuje się już w pełnej krasie. Dodatkowo ma jedną dużą zaletę. Plony możesz zebrać zwykle pod koniec czerwca lub na początku lipca. To znacznie wcześniej niż w przypadku czosnku jarego.
Kiedy nawozić czosnek ozimy?
Cały proces karmienia czosnku podziel na trzy etapy.
- Po raz pierwszy zaaplikuj nawóz wtedy, kiedy nad ziemią pojawią się pierwszy dwa lub trzy zielone listki. To najczęściej dzieje się w kwietniu.
- Drugi raz dokarm rośliny po upływie miesiąca od przeprowadzenia pierwszego nawożenia.
- Ostatnie nawożenie wykonaj w połowie czerwca. Wówczas czosnek będzie potrzebował porcji składników odżywczych do formowania główek.
Czym warto dokarmiać czosnek?
- Przy pierwszym i drugim nawożeniu zastosuj azot oraz magnez. Dzięki temu czosnek właściwie zbuduje swoją zieloną masę.
- Do ostatniego kamienia zastosuj potas oraz fosfor. Nie stosuj wówczas azotu.
Naturalne nawozy azotowe
- Najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie gnojówki. Weź obornik (koński, krowi) i wsyp go do wiadra. Następnie wlej wodę. Całość odstaw na 4-5 dni. Po tym czasie gnojówkę rozcieńcz wodą. Do 10 litrów wody wlej ok. 2 litry przygotowanej gnojówki. Co ciekawe najwięcej azotu ma gnojówka przygotowana z kurzych odchodów. Wówczas 1 litr gnojówki trzeba rozcieńczyć w 10 litrach wody. Nawozem podlewaj swój czosnek.
- Możesz też zastosować mocznik, który ma postać białych granulek i jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, amoniaku i alkoholu. W 10 litrach wody rozpuść jedną łyżkę mocznika. Taką miksturą podlewaj czosnek.
- Do przygotowania azotowego nawozu posłuży także amoniak. W pięciu litrach wody rozpuść 40 ml amoniaku. Następnie takim roztworem spryskaj wszystkie liście czosnku. To dobry nawóz dolistny.
Naturalny nawóz potasowo-fosforowy
W potas i fosfor bardzo bogaty jest popiół drzewny. Dlatego doskonale sprawdzi się jako nawóz. Możesz go pozyskać ze swojego kominka. Pamiętaj tylko, aby na grządkach nie rozsypywać popiołu uzyskanego ze spalania drewna lakierowanego, barwionego, a także tektury, papieru czy po prostu śmieci.