PoradySpryskaj żółte plamy na trawniku domowym nawozem. Pędraki znikną, a trawa się zazieleni

Spryskaj żółte plamy na trawniku domowym nawozem. Pędraki znikną, a trawa się zazieleni

jak pozbyć się pędraków fot. getty images
jak pozbyć się pędraków fot. getty images
Manuel
21.04.2023 11:48

To bardzo szkodliwe larwy, które atakują korzenie roślin i je niszczą. Mogą w bardzo krótkim czasie całkowicie zrujnować zarówno twoje warzywa, kwiaty, jak i twój trawnik. Pokażemy ci, jak pozbyć się pędraków z twojego ogrodu.

Walka z pędrakami nie jest łatwa. Są one niestety w dużym stopniu odporne na wiele związków chemicznych, więc trudno jest je zwalczyć tak, aby jednocześnie nie zniszczyć roślin. Ich naturalnym wrogiem w przyrodzie jest wiele gatunków ptaków, ale to też nie są goście, których chciałbyś widzieć pomiędzy swoimi grządkami. Pokażemy ci dwie skuteczne metody na walkę z pędrakami, które jednocześnie nie są mocno inwazyjne.

Jak pozbyć się pędraków i nie zniszczyć trawnika, kwiatów, ani grządki warzywnej?

Skuteczny w walce z pędrakami jest oprysk z wrotyczu, a także użycie czarnej folii.

Czarna folia

Nałóż przez noc na miejsce zaatakowane przez pędraki czarną folię. Następnie w trakcie dnia, gdy słońce będzie już wysoko na niebie i będzie prażyło, ściągnij ją. Obecność folii je zmyli i wraz z początkiem dnia nie skryją się w gruncie. Promienie słoneczne są dla nich zabójcze i często po krótkiej chwili przebywania na słońcu giną (albo też stają się na tyle słabe, że nie są w stanie się ponownie zakopać). Po kilku minutach od zdjęcia folii będziesz mógł pozbierać z gleby wiele martwych pędraków i je zutylizować.

jak pozbyć się pędraków, fot. getty images
jak pozbyć się pędraków, fot. getty images

Wrotycz na pędraki

Skuteczny w zwalczaniu wielu szkodników w ogrodzie, w tym także pędraków, jest wrotycz. Najlepiej na ich larwy działa gnojówka. 10 litrami wody zalej jeden kg świeżych, pociętych liści wrotyczu. Następnie taki roztwór odstaw na 14-20 dni. Staraj się go mieszać raz dziennie. Wrotycz przez ten czas powinien sfermentować. Poznasz to po tym, że przestanie się pienić i stanie się klarowny. Po tym czasie roztwór przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i zaaplikuj na glebę zaatakowaną przez pędraki. Oprysk powtarzaj regularnie przez dłuższy czas, aż zauważysz poprawę i przestaniesz pędraki odnajdywać w glebie.

wrotycz na kleszcze, fot. getty images
wrotycz na kleszcze, fot. getty images

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także