InspiracjePomysłyDzikie sroki zbierają kapsle od butelek w zamian za pokarm. Tak działa karmnik pewnego naukowca

Dzikie sroki zbierają kapsle od butelek w zamian za pokarm. Tak działa karmnik pewnego naukowca

Dzikie sroki zbierają kapsle od butelek w zamian za pokarm. Tak działa karmnik pewnego naukowca

02.12.2021 10:42, aktual.: 02.12.2021 13:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Istnieją zwierzęta, które dzięki odpowiednim szkoleniom są w stanie znacząco pomóc ludziom w wykonywaniu codziennych czynności. Chodzi tutaj głównie o konie, psy pasterskie czy te, które towarzyszą osobom niewidomym. Jednak pewien mężczyzna posunął się o krok dalej. Postanowił wytresować sroki.

Tresura na szwedzką modłę

Hans Forsberg to szwedzki ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki. Zbudował urządzenie (coś w rodzaju karmnika), do którego sroki wrzucają kapsle od butelek a w zamian otrzymują ziarno. Wiele z nich tak się przyzwyczaiło do tego źródła pokarmu, że przynosi kapsle codziennie. Naukowiec oddaje je później firmom zajmującym się recyklingiem.

Hans Forsberg/youtube
Hans Forsberg/youtube

Srocza inteligencja

Hans Forsberg uważa, że sroki to bardzo inteligentne ptaki i dość szybko nauczyły się, iż za drobną przysługę otrzymają ziarno. Co ciekawe, niemieccy badacze przeprowadzili w 2008 roku serię eksperymentów, które udowodniły, że sroki trzymane w niewoli potrafią rozpoznać swoje odbicie w lustrze. Kiedy zauważyły kolorowy znaczek naklejony na ich gardłach, zaczęły drapać go pazurami.

Hans Forsberg/youtube
Hans Forsberg/youtube
Hans Forsberg/youtube
Hans Forsberg/youtube

Maszyna na wzór karmnika

Mężczyzna skierował swoją uwagę na sroki, kiedy zobaczył jak próbują rozmontować żarówkę. To skłoniło go do wykonania prostego urządzenia. Ptaki wrzucają kapsle do otworu, a w drugim mogą odebrać przysmak, który umieszczony jest w pojemniku i spada rurą.

Hans Forsberg/youtube
Hans Forsberg/youtube

Latający sprzątacze

Jak się okazuje, sroki zbierając kapsle, bardzo skutecznie sprzątają okolicę. Hans Forsberg planuje nauczyć je przynoszenia niedopałków papierosów.  Sąsiedzi mężczyzny mają jednak pewne obawy. Chodzi o ludzi, którzy postanowią nauczyć sroki kraść biżuterię.

Co sądzisz o takich metodach szkolenia ptaków?

Poznaj wynalazki niczym z filmów science fiction.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także