Stojak choinkowy ma ukrytą funkcję. Prawidłowo używana sprawia, że drzewko dłużej się trzyma
Stojak choinkowy to obowiązkowy element, jeżeli chcemy wyeksponować w swoim domu ciętą choinkę. Jednak mało osób wie, że ma on ukrytą funkcję. Z niej korzysta mało kto korzysta.
Niektórzy decydują się na zakup żywego drzewka w doniczce, a inni wolą cięte choinki. Bez względu na to jaki wariant wybierzesz, zapewne zależy Ci na tym, aby Twoja choinka stała jak najdłużej. Aby tak się stało konieczna jest właściwa pielęgnacja oraz oczywiście podlewanie.
Jak podlewać ciętą choinkę?
Nie wiem czy wiesz, że ciętą choinkę też możesz podlewać. Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiedni stojak (większość z nich jest plastikowa). Już chyba wszystkie z nich posiadają specjalny pojemnik, do którego wkładamy pień oraz wlewamy wodę. Dzięki temu choinka spokojnie postoi kilka tygodni. Pamiętaj tylko, aby poziom wody nie opadł nigdy poniżej linii pnia. Do pojemnika stojaka wlewaj letnią wodą (nie zimną).
Jak pielęgnować choinkę?
Po kupieniu choinki (która cały czas stała na powietrzu) trzeba ją najpierw zahartować. Inaczej dość szybko straci igły i zmarnieje. Najpierw przed kilka dnia trzymaj ją w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi ok. 5°C. Następnie na 2-3 dni przenieś ją do miejsca z temperaturą ok. 10°C. Na koniec przenieś ją dopiero do salonu.
Przed wstawieniem ciętej choinki do stojaka, podetnij jej pień o 3-5 cm i wstaw do wiadra z letnią wodą. Dzięki temu porządnie się nawodni. Po takiej kuracji umieść ją w stojaku, a do pojemnika wlej wodę. Możesz również dodać trochę nawozu do iglaków.
Co zrobić, aby drzewko świąteczne nie gubiło igieł?
- Choinkę ustaw z dala od źródła ciepła (kaloryfery, piecyki, kominki).
- Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20°C.
- Pamiętaj, że najszybciej gubi igły świerk pospolity, a najtrwalsza jest jodła kaukaska.
- Zainwestuj w lampki ledowe. One bardzo się nie nagrzewają i nie wytwarzają dużo ciepła. Dodatkowo dostosuj wielkość ozdób do stanu gałązek i nie przeciążaj ich niepotrzebnie.