Balkon i ogródOgródGdy storczyk nie chce kwitnąć, szczotkuję go w tym miejscu. Rozbudzona roślina obsypuje się kwiatami

Gdy storczyk nie chce kwitnąć, szczotkuję go w tym miejscu. Rozbudzona roślina obsypuje się kwiatami

Gdy storczyk nie chce kwitnąć, szczotkuję go w tym miejscu. Rozbudzona roślina obsypuje się kwiatami

05.05.2023 07:33, aktual.: 05.05.2023 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Storczyki są jednymi z trudniejszych kwiatów do hodowli. Okazuje się, że trik z wyszczotkowaniem pobudzi roślinę do kwitnienia. Trik znany w Szwecji podbija Internet i serca polskich ogrodników. Efekty widać gołym okiem, a cała czynność trwa zaledwie kilkanaście minut.

Kwitnienie storczyka jest uzależnione od wielu czynników. Ważne jest nasłonecznienie stanowiska. Najlepiej, żeby światło było rozproszone. Storczyki nie będą rosnąć na południowym parapecie. Nie trzymaj ich przy drzwiach balkonowych, bo bardzo nie lubią przeciągów. Gdy zadbamy już o podstawy, warto spróbować szwedzkiego triku ze szczotkowaniem korzeni rośliny.

Wyszczotkuj storczyka - to  sztuczka szwedzkich ogrodników

Czasem może się tak zdarzyć, że storczyki nie kwitną. Nie oznacza to, że musimy zaraz się załamywać, że kupione egzemplarze poszły na zmarnowanie. Wystarczy zastosować prostą sztuczkę, którą podzielili się z nami znajomi ogrodnicy ze Szwecji. Na początku byliśmy zaskoczeni tym, że robią szczotkowanie storczyka. Wydało się nam to totalną abstrakcją, jednak, kiedy sami zrobiliśmy test tego patentu - oniemieliśmy. Faktycznie storczyki pobudziły się do kwitnienia - teraz My, dzielimy się tym trikiem z Tobą.

Jak ożywić zgniłe storczyki, fot. freepik
Jak ożywić zgniłe storczyki, fot. freepik

Jak szczotkować korzenie storczyka?

Szczotkowanie storczyków to bardzo prosta metoda. Weź szklany wazon i napełnij go wodą. Wyciągnij storczyka z doniczki i starannie oczyść korzenie. Najlepiej wykorzystać do tego szczoteczkę i delikatnie wyczesywać osad. Następnie włóż kwiaty do wazonu i postaw w nasłonecznionym miejscu. Zmieniaj też regularnie wodę, aby nie stała się mętna. Trzymaj tak storczyka przez kilka dni - da to zachwycające efekty - roślina będzie obsypana kwiatami. Ten trik na kwitnienie storczyka możesz powtarzać zawsze, kiedy kwiat przestaje kwitnąć. Polecamy też zastosować po powrocie do doniczki domowy nawóz do storczyków.

Jak pielęgnować storczyki zimą, fot. Freepik
Jak pielęgnować storczyki zimą, fot. Freepik

Przepis na domowy nawóz do storczyków

Domowy nawóz do storczyków jest o delikatniejszy niż chemiczne środki. Daje zauważalne rezultaty i odżywia kwiaty. Przepisów na taką domową odżywkę jest wiele - my zdradzimy Ci recepturę stosowaną przez naszą babcię. Jej kolekcja storczyków po tym nawozie, zawsze zachwycała kwitnieniem i mnogością pędów. Wystarczy, że weźmiesz 3-4 banany i obierzesz je ze skórki, które potem ususzysz w piekarniku. Następnie zmiel je w moździerzu lub blenderze. Proszek zalej gorącą wodą - tak szklankę na łyżkę sproszkowanych skórek banana. Kiedy odżywka wystygnie, podlewaj nią storczyki.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także