PoradyLajfhakiStosuję naprzemiennie 4 triki, a mój dywan stale jest jak nowy. Nie daję zarobić pralni

Stosuję naprzemiennie 4 triki, a mój dywan stale jest jak nowy. Nie daję zarobić pralni

dywan będzie jak nowy, fot. Genialne
dywan będzie jak nowy, fot. Genialne
14.09.2023 16:14

Każdy posiadacz dywanu zmaga się z tymi samymi problemami. Bardzo często po krótkim czasie użytkowania zaczyna on wyglądać nieestetycznie i szybko osiada na nim brud. Tylko w ten sposób dywan będzie jak nowy.

Ten niewielki kawałek materiału dodaje każdemu wnętrzu przytulnego charakteru. Szczególnie teraz, w okresie jesienno-zimowym, będziemy potrzebować miłych i ocieplających elementów wokół. Jednak utrzymanie go w czystości bardzo często przyprawia o ból głowy, a jego czyszczenie zajmuje dużo czasu. Okazuje się, że dzięki domowym sposobom dywan będzie jak nowy i zyska drugie życie.

Najskuteczniejszy sposób na odświeżenie dywanu

Metoda na czyste i pachnące dywany nie wymaga dużego nakładu czasu, pieniędzy oraz energii. Wystarczy wziąć z kuchni odpowiednie specyfiki. Pierwszym z nich jest soda oczyszczona, którą należy wysypać na powierzchnię dywanu. Warto wykonać ten zabieg na noc, aby preparat miał szansę dobrze zadziałać, a przy okazji nikt nie będzie po nim chodził. Rano odkurz materiał za pomocą odkurzacza, a będziesz w niemałym szoku. Nieprzyjemny zapach zniknie, a kolor stanie się intensywniejszy, przez co poprawi się wygląd materiału. Dzieje się tak, ponieważ soda neutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz działa bakterio- i grzybobójczo.

czyszczenie dywanów na sucho, fot. Unsplash
czyszczenie dywanów na sucho, fot. Unsplash

Pozostałe triki na czysty dywan

  • Plamy z tłuszczu to jedne z najgorszych do usunięcia. Standardowe środki nie działają na te zabrudzenia, przez co nadal wyglądają nieestetycznie. Zamiast nerwów zalecamy użycie mąki ziemniaczanej lub talku, które już w ciągu 24 godzin pochłoną cały tłuszcz. Po ich użyciu na dywanie nie pozostanie nawet najmniejszy ślad. Na ich plus działa to, że są bardzo tanie i dostępne w każdym sklepie.
  • Plamy po napojach, a szczególnie po kawie lub herbacie, to niebywale częsty problem. Wystarczy chwila nieuwagi i na dywanie pojawia się brunatna plama. W tym przypadku należy działać szybko, czyli chwycić za ręcznik papierowy, a następnie położyć na zabrudzone miejsce. Po drugie trzeba zabezpieczyć plamę wodą z mydłem, z którymi nie wygra żaden brud. Jeśli dywan ma jasny lub biały odcień, to zastosuj sodę oczyszczoną na jego powierzchni. Posiada ona właściwości czyszczące oraz wybielające.
  • Zabrudzenie z wosku jest popularne w okresie jesiennym. Poczekaj, aż zaschnie, i weź papier do pieczenia oraz żelazko. Na plamę rozłóż pergamin i zaprasuj gorącym żelazkiem. Pod wpływem ciepła wosk przyklei się do jego powierzchni.
czym czyścić dywany? fot. freepik
czym czyścić dywany? fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także