DIY3 sposoby na sprytne połączenie dyni z sukulentami. To nietypowa jesienna dekoracja dla fanów roślin

3 sposoby na sprytne połączenie dyni z sukulentami. To nietypowa jesienna dekoracja dla fanów roślin

Jesienne dekoracje są wyjątkowo urocze. Zwykle składają się z dyni, kolorowych liści czy sztucznych wieńców. A może w tym roku warto zrobić coś innego i wyjątkowego?

3 sposoby na sprytne połączenie dyni z sukulentami. To nietypowa jesienna dekoracja dla fanów roślin

26.10.2021 11:56

terracottacorner/instagram
terracottacorner/instagram

Ważna impregnacja

Jak się okazuje, można bez trudu połączyć dynie z sukulentami, aby stworzyć oryginalną jesienną ozdobę. Dynia występuje w roli doniczki, z której wyrastają rośliny. Przed przystąpieniem do pracy należy wybrać odpowiednią dynię. Nie powinna być miękka ani uszkodzona. Dzięki temu postoi dłużej oraz nie zgnije szybko.

pinterest
pinterest

Warto wybrać warzywo o w miarę płaskiej powierzchni na górze. Sprawi to, że sukulenty będą wyglądały atrakcyjniej. Nie odcinaj również łodygi, gdyż taki zabieg może przyspieszyć gnicie. Aby spowolnić ten proces, odpowiednio zakonserwuj dyniową doniczkę. Wystarczy do tego tylko płyn do mycia naczyń, woda oraz wybielacz. Jeśli chcesz, aby cała kompozycja przetrwała kilkanaście miesięcy, to zwyczajnie użyj sztucznych dyni.

Drugim krokiem jest wybranie sukulentów. Do dyniowych doniczek doskonale nadają się grubosze, rozchodniki, eszewerie, eonium i sukulenty o zwisających pędach.

pinterest
pinterest

1. Sukulenty posadzone na dyni

Na górę, zaimpregnowanej dyni, zacznij przytwierdzać klejem na gorąco mech torfowiec (dobrze chłonie wodę i utrzymuje wilgotność). Następnie przystąp do sadzenia sukulentów (możesz wspomóc się klejem). Ważne jest, aby na korzeniach roślin pozostało trochę ziemi. Podczas pracy uważaj, aby nie uszkodzić czy naciąć dyni nożem, gdyż w tym miejscu zacznie dość szybko gnić. Po posadzeniu sukulentów, wstrzymaj się z podlewaniem ok. 7 dni. Po tym czasie nawodnij mech i później regularnie co tydzień kontynuuj podlewanie.

pinterest
pinterest

2. Osłonka na doniczkę z dyni

Wytnij w dyni otwór, wydrąż środek i zaimpregnuj wybielaczem wnętrze warzywa. W ten sposób powstanie osłonka, w którą bez trudu możesz włożyć doniczkę z posadzonymi już sukulentami. Podczas podlewaniem sukulentów, koniecznie wyjmij doniczkę z dyniowej osłonki. Wszystko po to, aby dynia nie miała kontaktu z wodą, gdyż zacznie gnić.

pinterest
pinterest

3. Dyniowy wazon

We wnętrzu dyni możesz stworzyć swoją własną sukulentową dekorację. Najpierw wytnij w dyni otwór, wydrąż środek i zaimpregnuj wnętrze wybielaczem. Następnie wyłóż środek folią spożywczą i połóż na niej gąbkę florystyczną nasączoną delikatnie wodą. Na gąbce ułóż warstwę mchu i rozpocznij sadzenie sukulentów.

pinterest
pinterest

Oczywiście w dyniach nie muszą znajdować się same sukulenty. Kompozycję warto urozmaicić szyszkami, sztucznymi kwiatami, wrzosami, liśćmi, jarzębiną, kasztanami. Można także same dynie pomalować farbą w sprayu czy obsypać brokatem lub cekinami.

succulentstruck_/instagram
succulentstruck_/instagram

1. Dla minimalistów

pinterest
pinterest

2. Sukulenty w różnych kolorach

pinterest
pinterest

3. Kompozycja z dyń różnej wielkości

pinterest
pinterest

4. Sukulenty z wrzosami

pinterest
pinterest

5. Małe dyniowe wazony

pinterest
pinterest

6. Drewniane liście pośród sukulentów

pinterest
pinterest

7. Kompozycja z szyszkami

pinterest
pinterest

17 rzeźbionych dzieł z dyni, które zawodowi artyści przenieśli na zupełnie inny poziom

genialne
genialne