PoradyLajfhaki10 survivalowych trików na przetrwanie w niebezpiecznej sytuacji. Mogą uratować komuś życie

10 survivalowych trików na przetrwanie w niebezpiecznej sytuacji. Mogą uratować komuś życie

10 survivalowych trików na przetrwanie w niebezpiecznej sytuacji. Mogą uratować komuś życie

28.04.2022 09:02, aktual.: 28.04.2022 12:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Hej przygodo!", chce się zawołać wesoło na samą myśl o letniej wyprawie w nieznane. Niestety takie przygody czasem przybierają zły obrót i z wesołych zamieniają się w niebezpieczne. Jak się wtedy zachować, co robić, a czego się wystrzegać? Poniżej znajdziecie 10 pro-tipów od survivalowych zapaleńców, którzy podzielili się nimi w internecie.

1."Płomień wesoło w górę bucha"

PDP
PDP

Jeśli zgubiłeś się w lesie/górach i chcesz rozpalić ognisko, a przychodzi Ci to z trudem możesz spróbować użyć do tego kilku nieoczywistych łatwopalnych materiałów: chipsów ziemniaczanych, tamponów lub podartych kawałków bawełny zamoczonych w wazelinie

2. Nauka pływania

Pexels
Pexels

Jeśli w morzu wpadniesz w prąd, który będzie Cię odsuwał od linii brzegowej, nie płyń wbrew niemu, tylko prostopadle do niego. Tylko w ten sposób go pokonasz nie zużywając na to całych swych sił.

3. Śpij dobrze!

©Superior National Forest/Wikimedia
©Superior National Forest/Wikimedia

Sytuacja zmusiła Cię do przenocowania w głuszy? Jeśli wziąłeś się za budowanie schronienia lub masz przy sobie namiot, pamiętaj o jednym: dla Twojego organizmu ważniejsze od tego, byś miał dach nad głową jest to na czym spędzisz noc. Kontakt z zimnym, wilgotnym podłożem sprawi, że Twoje ciało bardzo łatwo utraci ciepło.

4. Groźne żądło pszczółki Mai

Pxfuel
Pxfuel

Jeśli przypadkowo zahaczyłeś o ul uciekaj jak najdalej i broń Boże nie próbuj przed pszczołami schować się w wodzie. Owady te są na tyle sprytne, że najzwyczajniej w świecie poczekają aż się wynurzysz na powierzchnię i wtedy Cię zaatakują. Jesli natomiast odbiegniesz na znaczną odległość, to przestaną Cię gonić, gdyż nie zaryzykują znacznego oddalenia się od ula, który bronią.

5. Lepiej leżakować, niż płynąć

©gnuckx/Wikimedia
©gnuckx/Wikimedia

Jeśli wpadłeś do wody na pełnym morzu nie próbuj pływać, bo i tak Ci to nic nie pomoże. Zamiast tego połóż się na plecach i staraj się unosić na wodzie i czekaj na ratunek.

6. Pyszne kwiatki

Pxhere
Pxhere

Jeśli się zgubiłeś w leśnym ostępie i jesteś bardzo głodny możesz na obiad zafundować sobie kwiatki i listki mniszka lekarskiego. Te popularne i wszędobylskie kwiatki są całkowicie jadalne.

7. "Zimno mi!"

Pxfuel
Pxfuel

Jeśli jest Ci zimno i masz jeszcze do przemierzenia daleką drogę pamiętaj o tym, że Twoje ciało łatwiej utrzyma ciepło, gdy będzie Ci trochę chłodno, niż gdy będzie spocone. Nie zawsze więc warto ubierać dodatkowy sweter.

8. Woda życia

Freepik
Freepik

Jeśli Twoje ciało okazuje oznaki odwodnienia, ot czasem sama woda może nie wystarczyć, by przywrócić mu równowagę. Potrzebne Ci są także elektrolity, w najprostszy sposób zapewnią Ci je słone przekąski.

9. Gdy słońce grzeje za mocno

©Japalac/Wikimedia
©Japalac/Wikimedia

Jeśli czujesz, że zaraz zemdlejesz oblej swoje przedramienia zimną wodą. Poczujesz się niemal momentalnie lepiej.

10. "Czy ktoś mnie słyszy? Pomocy!"

Pikist
Pikist

Weź z sobą gwizdek wybierając się w głuchą dzicz. Jeśli się zgubisz zwrócisz na siebie nim uwagę, zużywając przy tym dużo mniej energii, niż gdybyś wołał na całe gardło o pomoc.

Co byś jeszcze dodał do naszej listy? Znasz jakieś triki survivalowe?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także