Synchroniczne migotanie świetlików. Fotograf uwiecznił na zdjęciach rozświetlony las
Migoczące świetliki potrafią zrobić wrażenie. W Indiach grupują się w jednym miejscu i rozpoczynają swój bajkowy pokaz.
Taniec godowy
Sriram Murali to reżyser i fotograf. W kwietniu 2022 roku udał się do Anamalai Tiger Reserve (Indie), aby zaobserwować niezwykły pokaz prezentowany przez naturę. Mężczyzna miał ogromne szczęście zobaczyć synchroniczne świecenie robaczków świętojańskich. Owady te mają w odwłoku narząd świetlny. Dzięki niemu samce wabią samice, które odpowiadają za zalety partnerów. Wytwarzane przez nie błyski zwą się bioluminescencją. Zwykle samce wykonują do dwóch rozbłysków i robią przerwę. W tym czasie oczekują na odpowiedź samicy. Kiedy rozświetli swój odwłok, będzie to znak, że jest gotowa do rozrodu.
Synchroniczne świecenie
Jak się okazuje tylko 1% wszystkich gatunków świetlików, praktykuje świecenie synchroniczne. Nie do końca wiadomo, dlaczego zachowują się w ten sposób. Jednak ma to związek z okresem godowym.
Żółto-zielony las
Sriram Murali uwiecznił ten niezwykły pokaz, który zafundowały mu świetliki. Nocą las jarzył się żółto-zielonym światłem, a drzewa wydawały się wyłaniać z ciemności dzięki pojedynczym migoczącym rozbłyskom. Artyście udało się uwiecznić na fotografiach synchroniczny pokaz owadów, dzięki długiemu czasowi naświetlania. Efekt zapiera dech w piersiach.
BONUS
Posłuchaj jak szumi indyjski las.
Widziałeś na żywo świetliki?