Sypię sól na gąbkę do mycia naczyń. To najlepszy kuchenny nawyk, który powinieneś skopiować
Jak wyczyścić gąbkę do mycia naczyń? Trzeba to robić regularnie, gdyż gąbki mają bezpośredni kontakt z resztkami żywności oraz tłuszczem.
13.01.2023 16:30
Chyba większość osób uwielbia stosować tradycyjne gąbki do zmywania naczyń. Jednak one dość szybko stają się niehigienicznym narzędziem. Wszystko dlatego, że osadzają się na nich resztki żywności, co prowadzi do rozwoju drobnoustrojów. Dodatkowo niektórzy nie wymieniają gąbek zbyt często, a eksploatuję je całymi tygodniami. To nie jest dobre rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku kiedy zmywamy dużo tłustych naczyń i garnków.
Jak dezynfekować gąbki do mycia naczyń?
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest regularna dezynfekcja gąbek. Jak to zrobić? Najpierw gąbkę umieść w misce. Następnie posyp ją jedną łyżką soli i polej łyżką octu. Tak przygotowaną gąbkę zalej wrzątkiem. Odczekaj 15 minut. Na koniec wyjmij gąbkę i wypłucz pod wodą.
Patent z mikrofalówką
Najpierw namocz gąbkę i włóż ją do mikrofalówki. Uruchom urządzenie na 30 sekund. Po tym czasie gąbka będzie odświeżona. Pamiętaj tylko, aby wyjąć ją za pomocą rękawicy, gdyż będzie bardzo gorąca.
Czyszczenie gąbki za pomocą octu
Ocet doskonale zabija bakterie, ma właściwości dezynfekcyjne, a także niweluje nieprzyjemne zapachy. Dlatego do miski wlej sporo octu i zanurz w nim gąbkę. Po kilku minutach wyjmij ją z kąpieli.
Mycie w zmywarce
Musisz wiedzieć, że gąbki możesz również włożyć do zmywarki razem z naczyniami. Po całym cyklu będą odświeżone i gotowe do użycia.
Jak dbać o gąbkę do mycia naczyń?
- Aby szybko nie zniszczyć gąbki, to staraj się usuwań tłuszcz z naczyń za pomocą papierowych ręczników.
- Po każdym zmywaniu naczyń usuwaj z gąbki resztki żywności.
- Po każdym użyciu mocno wyciskaj gąbkę i odsączaj ją z nadmiaru wody.
- Regularnie wymieniaj gąbkę na nową i nie czekaj, aż stanie się całkowicie czarna. ;)