DomZdecydowali się na szalony projekt i postawili szklarnię wokół domu. Pomysł niesie same korzyści

Zdecydowali się na szalony projekt i postawili szklarnię wokół domu. Pomysł niesie same korzyści

youtube.com
youtube.com
Katarzyna
24.06.2020 09:12, aktualizacja: 24.06.2020 18:39

Szwecja, jako kraj skandynawski, znana jest z pięknej przyrody oraz mroźnych zim. Ujemne temperatury sprawiają, że w niektórych częściach kraju, codzienne życie jest nieco uciążliwe, a dodatkowo uprawa roślin i warzyw jest bardzo trudna.

Pewna para postanowiła znaleźć ciekawe rozwiązanie, które pomoże ograć ich dom, a równocześnie pomóc w uprawie roślin

Obraz

Marie Grammer i Charles Sacilotto żyją w jednym z najzimniejszych regionów w Szwecji. Postanowili jednak, że warto zrobić coś dobrego dla środowiska i przy tym sprawić by ich dom stał się cieplejszy. Para zdecydowała się zrobić ze swojego domu...szklarnię.

youtube.com
youtube.com

Wokół ich domu powstał nietypowy projekt, który zamienił ich dom w niepowtarzalne miejsce

Początkowo konstrukcja miała pomóc utrzymać przy życiu rośliny przez cały rok. Wszystkie elementy, z których wykonano szklarnię kosztowała blisko 84 tysiące dolarów (ok. 320 tys zł). Całość wykonano z szyb o grubości 4 milimetrów.

youtube.com
youtube.com

Projekt był inspiracją Szwedzkiego ekologia i architekta Bengt'a Warne

Architekt twierdzi, że takie szkło nie powinno pęknąć, a nawet jeśli tak by się stało, to rozpadnie się ono na drobne kawałeczki i nie zrobi krzywdy mieszkańcom zabudowy.

youtube.com
youtube.com

Szklarnia sprawia, że pomimo bardzo niskich temperatur, rośliny mogą przetrwać i to przez cały rok. Dodatkowo szklarnia pomogła w ogrzaniu wnętrza domu, dzięki czemu para zaoszczędziła sporo pieniędzy, a z oszczędności mogła wyremontować pokoje. Drewniane elementy fasady zostały również pokryte olejem lnianym. Mimo niskich temperatur, Sztokholm jest dobrze nasłonecznionym miastem, dlatego też ogromna szklarnia nagrzewa się w ciągu dnia i sprawia, że w domu jest ciepło aż do godzin porannych.

youtube.com
youtube.com

Marie i Charles starają się dbać o środowisko dlatego też aby oszczędzać wodę podlewają rośliny wodą deszczową. W ogrodzie mają także kompost, do którego trafiają wszystkie bioodpady.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także