PoradyTa przyprawa to najlepszy środek na mszyce. Wytępi je od razu!

Ta przyprawa to najlepszy środek na mszyce. Wytępi je od razu!

ostra papryka na mszyce fot. getty images
ostra papryka na mszyce fot. getty images
Manuel

22.06.2023 14:03, aktual.: 25.06.2023 10:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mszyce potrafią być prawdziwym utrapieniem w ogrodzie, jeśli już się w nim zadomowią. Nie są wybredne — zjadają i niszczą prawie wszystko, dlatego trzeba na nie szybko i stanowczo zareagować. Na mszyce zaskakująco skuteczna może być ostra papryka.

Mszyce nie tylko niszczą liście oraz pąki roślin, ale także przenoszą czasem wirusy i choroby grzybowe. Przez to często potrafią bardzo mocno podkopać zdrowie danej rośliny. Zmielone ostre papryczki lub ostra papryka w proszku pomogą ci uporać się z ich plagą bez używania silnych środków chemicznych.

Dlaczego ostra papryka działa na mszyce?

Głównie dlatego, że w jej skład wchodzi kapsaicyna. Ma ona właściwości odstraszające gryzonie i ślimaki, a także jest silnym środkiem owadobójczym. Nadaje się szczególnie do zwalczania mszyc, miodówek i gąsienic. Środek ten silnie podrażnia ciała wymienionych szkodników, a także zniechęca je do składania jaj, przez co namnażają się znacznie wolniej (w normalnych warunkach mszyce rozmnażają się w piorunującym tempie i m.in. dlatego zazwyczaj tak trudno jest się ich pozbyć konwencjonalnymi metodami).

ostra papryka na mszyce, fot. getty iamges
ostra papryka na mszyce, fot. getty iamges

Ostra papryka na mszyce — tak jej użyjesz

Pokażemy ci, jak taki preparat na mszyce przygotować, wykorzystując ostrą paprykę w proszku. Jest to wygodniejsze niż gdybyś miał to zrobić, używając do tego świeżych warzyw. Zacznij od nalania do niewielkiego pojemnika z zakrętką pół litra wody. Następnie dodaj do niej 1 łyżeczkę ostrej papryki w proszku. Zakręć naczynie i dokładnie przemieszaj składniki. Odstaw roztwór na 36 godzin w ustronne miejsce. Następnie przefiltruj go przez szmatkę tak, aby nie zawierał żadnych drobinek. Aby użyć swojej mieszanki, musisz ją jeszcze dość mocno rozcieńczyć z wodą. Zastosuj 20 ml roztworu na jeden litr wody. Jest to stężenie, które działa skutecznie na szkodniki, ale nie zrobi żadnej krzywdy roślinom. Następnie przelej mieszankę do buteleczki ze spryskiwaczem i spryskaj rośliny zaatakowane przez mszyce. Zamierzony efekt gwarantowany!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także