PoradyTa biała ziemia to sposób na mszyce, ślimaki, mrówki i ćmę bukszpanową

Ta biała ziemia to sposób na mszyce, ślimaki, mrówki i ćmę bukszpanową

Ziemia okrzemkowa zaskakująco dobrze sprawdza się w ogrodnictwie jako uniwersalny środek insektobójczy. Zdaniem wielu osób, które jej używają, jest w tym lepsza od większości profesjonalnych środków, a przy tym mocno nieinwazyjna i bezpieczna dla warzyw, kwiatów i owoców. Pokażemy ci najprostszy, a zarazem bardzo skuteczny sposób jej wykorzystania.

ziemia okrzemkowa fot. getty images
ziemia okrzemkowa fot. getty images
Manuel

01.06.2023 20:16

Jeśli twój ogród zaatakowały ślimaki, mszyce, mrówki czy larwy ćmy bukszpanowej, to ziemia okrzemkowa może pomóc ci się z nimi w prosty sposób rozprawić. Bardzo łatwo za jej pomocą zbudować bariery ochronne, które jedne ze szkodników zabiją, inne odstraszą. A przy okazji dostarczysz swoim roślinom nawozu, który je wspomoże.

Ziemia okrzemkowa w walce ze szkodnikami

Wszystko, co musisz zrobić, to rozsypać ziemię okrzemkową wokół swoich roślin lub wokół całych grządek. To rozwiązanie sprawdzi się świetnie w przypadku szkodników, takich jak mrówki czy ślimaki. Przeciw mszycom i im podobnym warto wybrać nieco inną strategię. Wysyp niewielką ilość ziemi okrzemkowej na górne części roślin. Dzięki temu zabijesz szkodniki, które na nich żerują i składają jaja na liściach i łodygach. Alternatywnie możesz też przygotować na bazie ziemi okrzemkowej oprysk. Wystarczy wymieszać ziemię okrzemkową w proporcjach 1:3 z wodą. Powstałą miksturę przelewasz do buteleczki  ze spryskiwaczem i aplikujesz na swoje rośliny.

ziemia okrzemkowa, fot. freepik
ziemia okrzemkowa, fot. freepik

W jaki sposób ziemia okrzemkowa zabija i odstrasza szkodniki?

Ziemię okrzemkową fachowo nazywa się zwykle diatomitem. Jest to substancja składająca się w 85 proc. z krzemionki. Dla ludzi, większości zwierząt i roślin jest niegroźna, a wręcz jest pożyteczna - często stosuje się ją jako detoksykant (ludzie), a roślinom zapewnia składniki odżywcze, które sprzyjają ich wzrostowi i wzmacniają je przed chorobami. W przypadku szkodników groźne są ostre i twarde krawędzi cząsteczek ziemi okrzemkowej. Uszkadzają one pancerzyki i powłoki ich ciał. Jednak z tego też względu trzeba uważać, aby nie rozpylać lub rozsypywać jej na kwiaty i inne powierzchnie, które mają zwyczaj obsiadać dobroczynne owady, takie jak pszczoły.  Diatomit niestety także im potrafi wyrządzić krzywdę.

ziemia okrzemkowa, fot. freepik
ziemia okrzemkowa, fot. freepik