PoradyTa biała ziemia to sposób na mszyce, ślimaki, mrówki i ćmę bukszpanową

Ta biała ziemia to sposób na mszyce, ślimaki, mrówki i ćmę bukszpanową

ziemia okrzemkowa fot. getty images
ziemia okrzemkowa fot. getty images
Manuel
01.06.2023 20:16

Ziemia okrzemkowa zaskakująco dobrze sprawdza się w ogrodnictwie jako uniwersalny środek insektobójczy. Zdaniem wielu osób, które jej używają, jest w tym lepsza od większości profesjonalnych środków, a przy tym mocno nieinwazyjna i bezpieczna dla warzyw, kwiatów i owoców. Pokażemy ci najprostszy, a zarazem bardzo skuteczny sposób jej wykorzystania.

Jeśli twój ogród zaatakowały ślimaki, mszyce, mrówki czy larwy ćmy bukszpanowej, to ziemia okrzemkowa może pomóc ci się z nimi w prosty sposób rozprawić. Bardzo łatwo za jej pomocą zbudować bariery ochronne, które jedne ze szkodników zabiją, inne odstraszą. A przy okazji dostarczysz swoim roślinom nawozu, który je wspomoże.

Ziemia okrzemkowa w walce ze szkodnikami

Wszystko, co musisz zrobić, to rozsypać ziemię okrzemkową wokół swoich roślin lub wokół całych grządek. To rozwiązanie sprawdzi się świetnie w przypadku szkodników, takich jak mrówki czy ślimaki. Przeciw mszycom i im podobnym warto wybrać nieco inną strategię. Wysyp niewielką ilość ziemi okrzemkowej na górne części roślin. Dzięki temu zabijesz szkodniki, które na nich żerują i składają jaja na liściach i łodygach. Alternatywnie możesz też przygotować na bazie ziemi okrzemkowej oprysk. Wystarczy wymieszać ziemię okrzemkową w proporcjach 1:3 z wodą. Powstałą miksturę przelewasz do buteleczki  ze spryskiwaczem i aplikujesz na swoje rośliny.

ziemia okrzemkowa, fot. freepik
ziemia okrzemkowa, fot. freepik

W jaki sposób ziemia okrzemkowa zabija i odstrasza szkodniki?

Ziemię okrzemkową fachowo nazywa się zwykle diatomitem. Jest to substancja składająca się w 85 proc. z krzemionki. Dla ludzi, większości zwierząt i roślin jest niegroźna, a wręcz jest pożyteczna - często stosuje się ją jako detoksykant (ludzie), a roślinom zapewnia składniki odżywcze, które sprzyjają ich wzrostowi i wzmacniają je przed chorobami. W przypadku szkodników groźne są ostre i twarde krawędzi cząsteczek ziemi okrzemkowej. Uszkadzają one pancerzyki i powłoki ich ciał. Jednak z tego też względu trzeba uważać, aby nie rozpylać lub rozsypywać jej na kwiaty i inne powierzchnie, które mają zwyczaj obsiadać dobroczynne owady, takie jak pszczoły.  Diatomit niestety także im potrafi wyrządzić krzywdę.

ziemia okrzemkowa, fot. freepik
ziemia okrzemkowa, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także