PoradyTa funkcja piekarnika to pożeracz prądu. Potrafi zwiększyć zużycie dwukrotnie!

Ta funkcja piekarnika to pożeracz prądu. Potrafi zwiększyć zużycie dwukrotnie!

Funkcja piekarnika, która zużywa najwięcej prądu
Funkcja piekarnika, która zużywa najwięcej prądu

06.01.2023 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To nic dziwnego, że w dobie kryzysu szukamy oszczędności. Przekonaj się jaka funkcja piekarnika pobiera najwięcej prądu i zdecydowanie ogranicz jej używanie.

Czyszczenie piekarnika nie jest zbyt przyjemną czynnością. Jednak w końcu przychodzi taki moment, że trzeba to zrobić. Wówczas wiele osób korzysta z funkcji samoczyszczenia. Nowoczesne piekarniku są w nią wyposażone. I tutaj warto się zatrzymać. Okazuje się, że jedna z nich zużywa dość dużo prądu (na tle innych piekarnikowych funkcji). Otóż chodzi tutaj o pyrolizę.

Jaka funkcja piekarnika pobiera najwięcej prądu, fot. Freepik
Jaka funkcja piekarnika pobiera najwięcej prądu, fot. Freepik

Samoczyszczące się piekarniki

Pyrolityczne czyszczenie jest faktycznie bardzo skuteczne. Natomiast do jego przeprowadzenia potrzebne jest sporo prądu. Cały proces polega na nagrzaniu piekarnika do 500ºC. Wówczas wszystkie zanieczyszczenia (zebrane na ściankach i w trudno dostępnych miejscach) po prostu zamieniają się w popiół. Dodatkowo wysoka temperatura zabija bakterie i likwiduje nieprzyjemny zapach. Jednak pyroliza trwa ok. 2-3 godzin i konieczne jest rozgrzanie piekarnika do temperatury ponad 2 razy wyższej, niż podczas zwykłego pieczenia. Co więcej zaleca się, aby wykonywać ją raz na 1-2 miesiące.

Czyszczenie piekarnika przy użyciu tabletki do zmywarki

Jest zdecydowanie tańszy i równie skuteczny sposób czyszczenia piekarnika. Weź tabletkę do zmywarki i włóż ją do naczynia żaroodpornego wypełnionego gorącą wodą. Następie włącz piekarnik. Ustaw temperaturę ok. 100ºC. W przeciągu ok. 2 godzin tabletka roztopi się, a zawarte w niej detergenty sprawią, że wszystkie zanieczyszczenia zmiękną i bez trudu później je usuniesz.

Obraz

Czyszczenie piekarnika za pomocą cytryny

Innym patentem na usunięcie brudu jest użycie cytryny. Najpierw rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Następnie do naczynia żaroodpornego wlej wodę i włóż pokrojoną jedną cytrynę. Całość wstaw do piekarnika na ok. 20-30 minut. Po tym czasie weź ściereczkę, maczaj ją w cytrynowym płynie i myj piekarnik. Oczywiście najpierw daj czas piekarnikowi, aby spokojnie ostygł. Cytryna ma tę właściwość, że rozpuszcza zaschnięty brud, tłuszcz i sprawia, że łatwo usuniesz resztki jedzenia z rusztu i ścianek piekarnika.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także