Tą niezwykle prostą metodą pobudzisz każdą hoję do kwitnienia

Czy wiesz, jak uprawiać hoję, aby zdrowo rosła i wypuszczała piękne kwiaty? Ta sztuka wcale nie jest taka trudna. Wystarczy tylko poznać potrzeby rośliny. A jeśli to nie pobudzi jej do kwitnienia, to pozostaje tylko jeden sposób...

jak uprawiać hoję, fot. Freepik
jak uprawiać hoję, fot. Freepik

18.01.2023 | aktual.: 18.01.2023 08:34

Hoja jest pnączem. W naturalnych warunkach można ją spotkać w lasach tropikalnych południowo-wschodniej Azji. Tymczasem w uprawie domowej spotykane są zwykle dwie odmiany tej rośliny: hoja piękna (Hoya bella) oraz hoja różowa (Hoya carnosa). Obie urzekają białymi lub różowymi kwiatami, które swoim wyglądem przypominają pokryte woskiem parasolki. Wraz z nadejściem wieczoru zaczynają wydzielać intensywny zapach, który nasuwa na myśl aromat miodu. Musisz wiedzieć, że więcej kwiatów wytwarza hoja piękna.

Ich kwitnienie przypada na okres lata lub jesieni. Zakwitnie też zimą, jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki. Jednak dodatkowe kwitnienie zimą osłabia te rośliny, gdyż nie mają wtedy okresu na regenerację.

jak uprawiać hoję, fot. Freepik
jak uprawiać hoję, fot. Freepik

Jak pielęgnować hoje?

  • Zimą należy podlewać hoje raz na dwa tygodnie, natomiast latem w razie potrzeby możesz zwiększyć częstotliwość nawadniania do dwóch razów w tygodniu.
  • Rośliny źle znoszą przelanie. Wówczas zaczynają gubić liści.
  • Preferują jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowiska.
  • Hoje, które mają białe kwiaty nie tolerują przeciągów, a także przestawiania doniczki w inne miejsce.
  • Młodą roślinę należy przesadzać raz do roku (najlepiej na przełomie zimy oraz wiosny).
  • Odpowiednia temperatura dla hoi zimą to ok. 15 stopni Celsjusza, natomiast latem - ok. 24 stopnie Celsjusza.

Dlaczego hoja nie wytwarza kwiatów?

Hoje były zwane też woskownicami. Wszystko za sprawą wyglądu ich kwiatów. To one są najbardziej ozdobą częścią tych niezwykłych roślin. Jednak czasami zdarza się, że hoje nie chcę zakwitnąć. Przyczyną tego może być:

  • zbyt niska temperatura w pomieszczeniu,
  • za dużo miejsca w doniczce, hoja woli te najmniejsze, aby było jej trochę ciasno,
  • zbyt mokre podłoże w doniczce,
  • niedopasowane oświetlenie (za dużo światła lub ustawienie doniczki w zacienionym miejscu),
  • ciągłe przestawianie doniczek z roślinami.
jak uprawiać hoję, fot. Freepik
jak uprawiać hoję, fot. Freepik

Musisz pamiętać, że kiedy hoja różowa przekwita, to absolutnie nie obrywaj jej szypułek kwiatowych. To właśnie z nich powstają nowe, młode kwiaty. Natomiast hoja biała (piękna) sama zrzuca szypułki.

Metoda "gorącej łaźni"

Jeśli pomimo spełnienia wszystkich warunków, kilkuletnia hoja nadal nie kwitnie, wtedy w ostateczności zastosuj ten trik.

Właśnie teraz, zimą, umieść naziemną część rośliny w wodzie o temperaturze 35-40°C na mniej więcej pół godziny. Następnie korzenie z podłożem umieść też w wodzie o temperaturze 35-40°C na około półtorej godziny.

Taki zabieg pobudza wszystkie funkcje życiowe rośliny. Jeżeli nie będzie efektu latem, kolejny taki zabieg możesz wykonać po upływie 6 miesięcy.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu