Ta prosta sztuczka pozwala bezpiecznie sprawdzić szczelność instalacji butli z gazem
16.11.2022 16:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dla własnego i swoich domowników bezpieczeństwa warto w miarę regularnie sprawdzać szczelność instalacji gazowej. Dziś pokażemy Ci sztuczkę, za pomocą której zrobisz to zupełnie bezpiecznie.
Jak bezpiecznie sprawdzić szczelność instalacji gazowej. Czy wystarczy powąchać powietrze wokół?
Zwykle pierwszym krokiem do sprawdzenie ewentualnego wycieku gazu LPG jest użycie nosa. Jeśli wyciek ma miejsce, to wskazówką będzie zapach podobny nieco do zapachu zgniłej kapusty lub zgniłych jaj. To może zaskakiwać tych, którzy mają świadomość tego, że gaz mieszczący się w butlach, jakie używa się w domu jest bezwonny. Ale czy wiedziałeś, że do tego naturalnie bezwonnego gazu dodaje się środek zapachowy? Najczęściej jest nim merkaptan etylowy. Robi się to właśnie w celu ułatwienia wykrywania nieszczelności.
Metoda "na nos" nie jest jednak polecana przez ekspertów. Łatwo bowiem w ten sposób przeoczyć wyciek, albo się najzwyczajniej w świecie pomylić. Istnieje za to inna, bezpieczna i dużo mniej zawodna sztuczka, która pozwoli Ci skontrolować swoją instalację.
Butla z gazem i woda z mydłem (niczego nie będziesz mył)
Jednym z najbezpieczniejszych sposobów jest coś powszechnie nazywanego testem szczelności wody mydlanej lub testem baniek mydlanych dla wycieku gazu. Sprawdzanie szczelności wodą mydlaną pozwala na zauważenie powstania charakterystycznych pęcherzyków, które wskazują na wyciek gazu płynnego lub ziemnego.
Przy użyciu butelki z rozpylaczem lub gąbki nanieść wodę mydlaną na cały zespół przewodów, łącznie z zaworem zbiornika i regulatorem. Podnieś ciśnienie w instalacji bez włączania jakichkolwiek urządzeń. Jeśli widzisz powstające na którejś partii instalacji bańki mydlane lub wyczuwasz wyraźnie w powietrzu zapach zgniłych jaj, to możesz być pewien, że masz wyciek.
Tak samo sprawdzisz szczelność butli z gazem, podłączonej do kuchenki.
Czy zamiast wody z mydłem mogę zastosować detergent w płynie?
Generalnie taka podmianka jest złym pomysłem. W mediach społecznościowych być może spotkasz lub spotkałeś się z tym, że niektórzy opcjonalnie powyższy test przeprowadzają nie za pomocą wody z mydłem, tylko za pomocą płynnego detergentu do prania. Sęk w tym, że w tym przypadku nie działa on równie dobrze, jak mydło w płynie, ponieważ płyn tego typu należy najczęściej do nisko pieniących się. Bedzie Ci więc trudniej wyłapać pojawiające się pęcherzyki, bo znacznie mniej ich powstanie, gdy będziesz miał wyciek.
A tutaj przeczytasz o tym, jak zaoszczędzić pieniądze robiąc pranie.