PoradyTa przyprawa sprawi, że pluskwy szybko opuszczą zakamarki w Twoim domu

Ta przyprawa sprawi, że pluskwy szybko opuszczą zakamarki w Twoim domu

jak się pozbyć pluskiew, fot. Freepik, Wikimediacommons
jak się pozbyć pluskiew, fot. Freepik, Wikimediacommons
23.01.2023 11:35

Zobacz, jak się pozbyć pluskiew. Te insekty potrafią bardzo uprzykrzyć życie i niestety nie jest łatwo wygrać z nimi wojnę.

Pluskwy domowe to malutkie (mają ok. 4-6 mm długości) owady o owalnym ciele. Na co dzień bardzo trudno je zauważyć, gdyż mają przezroczysty pancerzyk, a ich odwłok dopiero po konsumpcji staje się brunatny. Do domu mogą trafić na Twoim ciele lub bagażu. Bez trudu wskoczą do walizki czy umoszczą się w ubraniach i z hotelu, samolotu czy pociągu przywędrują prosto do Twoich czterech ścian. A wówczas niestety musisz się przygotować na dość mozolną walkę z pluskwami.

jak się pozbyć pluskiew, fot. Picryl
jak się pozbyć pluskiew, fot. Picryl

Gdzie bytują pluskwy?

Pluskwy chowają się w zagięciach materiału, szwach, listwach przypodłogowych, kotarach, kanapach, fotelach, a także firankach. Lubią ciemne miejsca oraz boazerię, framugi okien i drzwi, dywany, okładziny ścienne, a nawet książki czy gazety. Na żer wychodzą nocą i wówczas atakują ludzi oraz zwierzęta, gdyż żywią się krwią. Gryzą najczęściej te partie ciała, które są odsłonięte podczas snu (nogi, ręce, szyję, okolice twarzy). Natomiast ból powodują dopiero ślady po ukąszeniach, które mogą pojawiać się po kilku godzinach lub dniach od ostatniego kontaktu z pluskwą. Najpierw na skórze zobaczysz charakterystyczne czerwone plamki. Zwykle są zgrupowane po kilka i występują w odległości ok. 1 cm od siebie. Z czasem zmieniają swoją postać i przypominają bąble, które bardzo swędzą.

Jak się pozbyć pluskiew?

To niestety jest trudne zadanie. Jednak z pomocą przychodzi tutaj jedna przyprawa. Jest nią kurkuma, która działa drażniąco na pluskwy. Jeżeli zauważysz, że insekty zadomowiły się w zakamarkach Twojego domu, to wysyp tam kurkumę. Natomiast jeśli pluskwy zamieszkały np. w fałdach kanap czy foteli, to zrezygnuj z kurkumy, gdyż może ona zafarbować tapicerkę. W takim przypadku użyj goździków. Ich zapachu również nie lubią pluskwy.

jak się pozbyć pluskiew, fot. Freepik
jak się pozbyć pluskiew, fot. Freepik

Musisz też wiedzieć, że owady giną w temperaturze co najmniej 60°C. Dlatego wyprawnie pościeli w tak wysokiej temperaturze przyniesie dobre rezultaty. Możesz również zastosować metodę mrożenia. Jednak pamiętaj, że jaja pluskiew giną dopiero w temperaturze -26°C.

Sprzątanie nie musi być męczące! Triki dzięki, którym zaoszczędzisz dużo czasu i nerwów

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także