PoradyTa receptura gwarantuje sukces w ratowaniu zafarbowanych ubrań

Ta receptura gwarantuje sukces w ratowaniu zafarbowanych ubrań

Jak uratować zafarbowane ubrania? fot. freepik
Jak uratować zafarbowane ubrania? fot. freepik
Manuel
28.01.2023 10:41

Kochałeś tę koszulkę, ale teraz ma zupełnie inny kolor niż jeszcze 2 godziny temu. Czy da się z tym coś zrobić? Jak uratować zafarbowane ubrania? Za chwilę pokażemy Ci kilka sposobów, które mogą Ci w tym pomóc.

Co jest powodem, że podczas prania może zostać zafarbowane ubranie?

Zawsze przyczyną jest to, że pigment wydzielił się z jednego ubrania i osiadł na innym. Jest to zwykle spowodowane kombinacją poniższych czynników:

  • wysokiej temperatury,
  • wody,
  • detergentów,
  • tarcia i wirowania podczas prania;

Nie będziesz nigdy w stanie przewidzieć, kiedy jedno ubranie może zafarbować drugie. Staraj się nie łączyć mocno różnych odcieni kolorów i uważaj z nowymi ubraniami, które jeszcze nigdy nie miałeś w pralce. Może się jednak zdarzyć, że nawet ubranie, które wielokrotnie już prałeś, zafarbuje inne.

Jak uratować zafarbowane ubrania? Domowe sposoby, które działają

Oto najskuteczniejsze triki na ratowanie zafarbowanych ubrań. Nie zawsze dane ubranie będziesz w stanie uratować. Wszystko zależy od tego, jak mocne było działanie danego pigmentu. Zawsze istnieje jednak szansa, że się uda.

Jak uratować zafarbowane ubrania, fot. freepik
Jak uratować zafarbowane ubrania, fot. freepik

Woda z octem

Wymieszaj pokaźną ilość wody z octem (tak, aby zamoczyć całe ubranie lub ubrania) w proporcjach 1:1. Zafarbowane ubranie warto zamoczyć na co najmniej kilka godzin. A najlepiej zostawić je na całą noc. Po tym czasie wypierz je normalnie w pralce, w standardowym trybie. Następnie wyjmij z pralki i wysusz. Jeśli to są jasne ubrania, dobrze jest wysuszyć je na słońcu (słonko przywraca jasne barwy i wybiela biele).

Proszek do pieczenia albo soda

To jedna z najprostszych metod, jakie możesz zastosować, ale trzeba zachować przy niej ostrożność. Po tym, jak wyjmiesz zafarbowane ubranie z pralki, wypierz je jeszcze raz. Dodaj jednak przy tym do detergentu miarkę proszku do pieczenia lub sody. Metoda ta jest jednak ryzykowna o tyle, że sprawdza się tylko w niskiej temperaturze. Ważne jest także, aby nie przesadzić z ilością proszku do pieczenia. W przypadku wysokiej temperatury może on bowiem doprowadzić do skurczenia się ubrań.

Liść laurowy

Wrzuć garść liści laurowych do garnka i napełnij go wodą. Następnie całość zagotuj. Teraz daj roztworowi nieco ostygnąć, a gdy to się stanie, włóż do garnka z jeszcze ciepłą wodą zafarbowane ubranie/ubrania. Trzymaj je tam przez ok. 4 godziny. Następnie wyjmij ubranie, wyciśnij z niego jak najwięcej wody i wypierz w standardowym cyklu.

Metoda łączona 2 w 1

Najpierw zastosuj sposób z z liśćmi laurowych opisany powyżej, a następnie, po wyjęciu ubrań z pralki, namocz je ponownie na 2-3 godzinki w wodzie z rozpuszczonym proszkiem do prania w ilości 2-3 opakowania oraz 2 łyżkami sody. Po upływie 2-3 godzin wypłucz dobrze pranie i ponownie wrzuć do pralki i wypierz. Ten dość długi proces jest najbardziej skuteczny!

Zobacz, mamy sposób na brud i nieprzyjemny zapach ze zmywarki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także