Ta roślina jest wyjątkowo odporna na upały. Musisz ją mieć w swoim ogrodzie

jak dbać o smagliczkę, fot. Getty Images
jak dbać o smagliczkę, fot. Getty Images

02.07.2023 11:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wśród kwiatów ogrodowych i balkonowych popularne są nie tylko hortensje czy pelargonie. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem, podpowiadamy, jak dbać o smagliczkę. Dzięki naszym wskazówkom będzie kwitła jak szalona.

Smagliczka to idealna roślina na lato, ponieważ jest odporna na upały. Poleca się ją do ogrodów skalnych. Co więcej pięknie współgra także z roślinami balkonowymi i spokojnie można ją zasadzić w skrzynce czy donicy. Dowiedz się, jak pielęgnować tę piękną roślinę.

Jak dbać o smagliczkę?

Smagliczka to roślina, obok której nie da się przejść obojętnie. Jest kwiatem jednorocznym. Właściwie pielęgnowany może osiągnąć nawet 6-30 centymetrów wysokości. Cechuje się zwartym pokrojem i lancetowatymi, wąskimi listkami. Kwiaty smagliczki są niewielkie, ale mają bardzo intensywny zapach. Występują w kilku kolorach: biały, różowy albo filetowy. Jeśli chodzi o okres jej kwitnienia, przypada on od maja do października. Jednak jest jedno "ale". Aby smagliczka długo kwitła, to musi być odpowiednio pielęgnowana i mieć dobre warunki do wzrostu. Inaczej zacznie zamierać już w sierpniu. Jej uprawa nie jest na szczęście trudna. Dlatego smagliczka to idealna roślina dla początkujących ogrodników.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pielęgnacja smagliczki

Roślina ta lubi glebę piaszczysto-gliniastą. Jednak ziemia nie musi być mocno żyzna. Preferuje raczej słoneczne stanowiska, niż cieniste. Natomiast kiedy nadejdą upały i susze, nie można zapomnieć o jej regularnym podlewaniu. Smagliczkę najlepiej jest wysiewać wprost do gruntu. Zrób to kiedy znikną przymrozki - najwcześniej w kwietniu. Siew przeprowadź w rzędach oddalonych od siebie o 15 cm. Pięknych kwiatów smagliczki spodziewaj się po 2 miesiącach od wysiania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak nawozić smagliczkę?

Każda roślina potrzebuje nawożenia, smagliczka jest jednak wyjątkiem od reguły. Po pierwsze przytnij ją po pierwszym kwitnieniu na wysokość 10 cm nad ziemią. To zagwarantuje ci, że smagliczka ponowne zakwitnie we wrześniu. Skorygujesz też przy tym kształt swojej rośliny i nie pozwolisz na jej nadmierny rozrost. Smagliczki nie musisz nawozić, chyba że rośnie w glebie, która nie spełnia do końca jej wymagań. Wtedy 1-2 razy w sezonie zastosuj nawóz do roślin kwitnących.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także