PoradyTa roślina ma magiczne i prozdrowotne właściwości. Rośnie pod twoim domem

Ta roślina ma magiczne i prozdrowotne właściwości. Rośnie pod twoim domem

mniszek lekarski fot. getty images
mniszek lekarski fot. getty images
Manuel

21.04.2023 20:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze do niedawna mniszek lekarski był uważany przez wiele osób za chwast, bo szybko i łatwo się rozrasta. Dziś coraz więcej osób zwraca uwagę na jego prozdrowotne, a także magiczne właściwości.

Mniszek lekarski jest stosowany obecnie głównie do oczyszczania i odtruwania organizmu. Ale to bynajmniej nie wyczerpuje listy jego możliwych zastosowań. Wielu wierzy w jego magiczne właściwości, które są powiązane z prozdrowotnymi. Osoby go regularnie stosujące pod postacią naparów, ekstraktów, czy kremów twierdzą, że dodaje on energii, piękna i blasku.

Zioło stare jak świat...

Mniszek lekarski obecnie zaliczany jest do roślin leczniczych przez Światową Organizację Zdrowia. Jest wykorzystywany w produkcji wielu leków. Jednak już od Antyku był wykorzystywany w tzw. medycynie ludowej. Był i jest wykorzystywany w leczeniu dny moczanowej, schorzeń wątroby i śledziony, biegunki, chorób pęcherza, nerek, niestrawności i zgagi, cukrzycy, leczeniu infekcji dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli i płuc oraz chorób tzw. kobiecych. W wielu regionach na świecie jest bardzo popularnym zielem o właściwościach przeczyszczających, moczopędnych i hipoglikemicznych.

mniszek lekarski, fot. getty images
mniszek lekarski, fot. getty images

Co zawiera mniszek lekarski?

Co ma takiego w sobie ten kwiat, że ma zastosowanie w tak wielu różnych przypadkach? W jego skład wchodzi wiele cennych fenoli i terpenów, a ponadto białka, węglowodany, nienasycone kwasy tłuszczowe, liczne witaminy i minerały. Cały czas prowadzi się też badania nad kolejnymi możliwymi jego zastosowaniami. Wynika to z tego, że jest bardzo łatwy w uprawie, bardzo szybko się rozrasta i nie jest wymagający, jeśli chodzi o warunki klimatyczne, w jakich się rozwija. Na domiar tego oprócz medycyny i kosmetyków coraz częściej jest stosowany także w kuchni jako składnik sałatek czy syrop. A ostatnio nawet wywar z niego robi się modny jako alternatywa dla kawy i herbaty.

Mniszek lekarski i jego magiczne i prozdrowotne działanie

Zdaniem wielu osób mniszek to roślina zesłana nam przez Boga, czy inne nadnaturalne siły po to, by nam służyć. Ma ona magiczną moc, potrafi m.in.:

  • oczyścić nasze ciało, a także naszą duszę i umysł;
  • dodać blasku i witalności naszej urodzie;
  • może nas odmłodzić i dodać nam młodzieńczego wigoru i siły;
  • wzmacnia naszą odporność;
  • ma moc uspokajającą, może pomóc nam się wyciszyć;
  • potrafi przyciągać do nas miłość;
  • może wpłynąć na poprawę naszych relacji z bliskimi i sąsiadami;
  • pomaga w przywoływaniu duchów i wróżeniu (z korzeni mniszka).
mniszek lekarski, fot. getty images
mniszek lekarski, fot. getty images

Sekretny przepis na nawóz z musztardy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także