PoradyLajfhakiTa roślina zawiera substancje toksyczne, które skutecznie odstraszają kleszcze

Ta roślina zawiera substancje toksyczne, które skutecznie odstraszają kleszcze

złocień dalmatyński fot. getty images
złocień dalmatyński fot. getty images

16.05.2023 15:04

Sezon na kleszcze rozpoczął się na dobre. Dość ciepłe zimy, które obserwujemy od kilku lat, sprawiają, że rokrocznie wysyp kleszczy jest obfity. Tym bardziej należy zachować ostrożność i odpowiednio zabezpieczyć siebie, swoich bliskich i zwierzaki. Dlatego zasiej złocień dalmatyński na kleszcze, a będziesz spokojnie mógł odpoczywać w swoim ogrodzie.

Dni są coraz bardziej ciepłe i słoneczne, aż chce się przebywać na dworze. Z tyłu głowy powinniśmy pamiętać o zagrożeniach ze strony kleszczy. Dlatego warto ,,zaopatrzyć" swój ogród w rośliny odstraszające te krwiopijne roztocza. Przygotowaliśmy listę najbardziej popularnych.

Rośliny na kleszcze, jak działają?

Kleszcze w ostatnich latach stały się prawdziwą plagą. Atakują nie tylko zwierzęta, ale i ludzi. Kryją się w parkach, osiedlowych trawnikach, wysokich trawach czy ściółkach leśnych. Nie brakuje ich też w naszym ogrodzie czy działce. Dlatego warto odpowiednio się zabezpieczyć, nie tylko stosując naturalne preparaty na kleszcze. Co odstrasza kleszcze? Jest lista roślin, które są jak bariera ochronna i skutecznie pomagają pozbyć się ich problemu. Wśród nich jest, choćby złocień dalmatyński na kleszcze działa niemalże jak trucizna. Jakie jeszcze rośliny są na liście?

złocień dalmatyński fot. getty images
złocień dalmatyński fot. getty images

TOP 5 - Lista roślin odstraszających kleszcze

Przygotowana przez nas lista roślin ogrodowych odstraszających kleszcze to niezawodna piątka. Mając je w swoim ogrodzie, będziesz pewny, że te krwiopijne roztocza Cię nie zaatakują. Rośliny te wydzielają substancje, jak olejki eteryczne, które odstraszają te insekty na długi czas! Oto i one:

  • wrotycz pospolity. Niektórzy uważają go za przydrożny chwast, jednak jego zapach działa jak naturalny środek owady i grzybobójczy. Skutecznie odstrasza kleszcze i inne owady z ogrodu.
  • kocimiętka Faassena. To niewysoka, dorastająca do 40 cm bylina, o lekko pokładających się pędach. Pełni w ogrodzie nie tylko funkcję ozdobną, dzięki kwiatom przypominającymi lawendę. Ma też intensywny zapach.
  • lawenda wąskolistna. To zimozielona rośliną odstraszająca kleszcze cechująca się sebrzystoszarymi liśćmi i kwiatami. Zawierają one w sobie olejek eteryczny działający na różnego rodzaju insekty.
  • Rozmaryn lekarski. To roślina mało wymagająca, która ma cenne właściwości lecznicze. Najlepiej sadzić go na słoneczne stanowisko, zarówno w ogrodzie, jak i balkonie. Jego intensywny zapach działa odstraszająco na owady.
  • Złocień dalmatyński. W swoim składzie ta roślina zawiera cynerynę i pyretrynę, substancje toksyczne dla insektów. Wywierają one "efekt uderzeniowy", czyli porażają system nerwowy i układ mięśniowy owadów.
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także