PoradyTa złota reguła naszych babć przyda się, gdy czyścisz okap z tłuszczu i brudu

Ta złota reguła naszych babć przyda się, gdy czyścisz okap z tłuszczu i brudu

Jak wyczyścić okap? fot. genialne.pl
Jak wyczyścić okap? fot. genialne.pl
Manuel
31.01.2023 07:47

Często jest na nim tak duża warstwa tłuszczu i wszelkiego rodzaju brudu, że wyszorowanie go do czysta nie jest rzeczą łatwą... o ile nie zastosujesz kilka skutecznych domowych sposobów. Za chwilę pokażemy Ci,  jak wyczyścić okap tak, aby przy tym nie paść ze zmęczenia.

Dlaczego mój okap jest taki tłusty i tak ciężko się go myje?

Dla większości ludzi powód jest jasny, ale jeśli dla Ciebie nie jest to oczywiste, to zaraz Ci to wytłumaczymy. W trakcie przyrządzania czegokolwiek na kuchence, tłuszcz na którym gotujesz - niezależnie od tego czy to masło, czy olej, czy oliwka z oliwek - częściowo wsiąka w mięso/warzywa/cokolwiek innego co masz w garnku czy na patelni, a częściowo ulatnia się do góry pod postacią pary. W tej postaci osiada na okapie, razem z wszelkimi drobnymi zanieczyszczeniami.

Jak często czyścić okap?

Jeśli nie czyścisz okapu od razu (a rzadko kto tak robi) to ten tłuszcz zasycha i sprawia, że usunięcie brudu oraz samego tłuszczu jest trudne i wymagające - przynajmniej za pomocą tradycyjnych środków do czyszczenia. Mogą Ci jednak bardzo wydatnie pomóc w czyszczeniu okapu 2 produkty, które prawdopodobnie masz już w swojej kuchni.

Jak wyczyścić okap, fot. freepik
Jak wyczyścić okap, fot. freepik

Jak wyczyścić okap z tłuszczu i brudu? Skuteczne domowe sposoby

Najlepszymi środkami na wyczyszczenie okapu z zaschniętego tłuszczu i małych drobinek brudu jest użycie octu wymieszanego z wodą lub... oleju. Ten drugi środek może Cię mocno zaskoczyć. No bo jak to? Mam nakładać jeszcze więcej oleju na coś, co już i tak jest oblepione w całości zaschniętym olejem? W jaki sposób miałoby mi to pomóc? To może być niezgodne z Twoją intuicją, ale jeśli potraktujesz olejem zaschnięty olej, to ten pierwszy poluzuje strukturę tego drugiego na tyle mocno, że będzie Ci go łatwiej usunąć z wszystkich części okapu. Spróbuj po prostu raz to zrobić, a przekonasz się, że to zaskakująco dobrze działa.

Teraz przeprowadźmy nasze czyszczenie krok po kroku. Najpierw z okapu wymontuj kratkę i umieść w zlewie, w wannie lub pod prysznicem. Przygotuj prosty roztwór, składający się z octu i wody w proporcjach 1:1 i nałóż go na gąbkę. Albo po prostu nałóż na gąbkę olej. Rozprowadź olej/rozcieńczony ocet na kratce i pozostaw na kilka minut. Następnie całość wyszoruj bardziej szorstką stroną gąbki. Teraz wytrzyj do czysta papierowym ręcznikiem. I to już wszystko, kratka powinna być czysta. Jeśli natomiast chodzi o obudowę okapu, to postępuj z nią dokładnie tak samo, z wyjątkiem zdejmowania jej.

Pamiętaj, że dobrze jest raz na tydzień myć okap, jeśli nie chcesz, aby tłuszcz na nim zasechł bardzo mocno.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także