Ta żółta naklejka może uratować Ci życie, kiedy auto utknie na niestrzeżonym przejeździe kolejowym
W naszym kraju ponad 14 tysięcy miejsc, gdzie tory kolejowe przecinają zwykłą drogę publiczną. Poziom ich bezpieczeństwa oznacza się literami od A do F. Kategoria D oznacza przejazdy niestrzeżone, które są wyjątkowo niebezpieczne. Co zrobić, jak auto stanie na niestrzeżonym przejeździe kolejowym?
W Polsce każdego roku dochodzi do ok. 200 kolizji oraz wypadków na przejazdach drogowo-kolejowych. Szczególnie niebezpieczne są przejazdy niestrzeżone. Czy jednak wiesz, jak zachować się w sytuacji, kiedy Twoje auto zostanie nagle unieruchomione na torach? Jak wezwać pomoc? Od 2005 roku cała procedura jest dużo prostsza. Wszystko dzięki żółtym naklejkom.
Gdzie znajdują się żółte naklejki?
Kiedy auto zatrzyma się na torach, musisz koniecznie wezwać pomoc. Najpierw poszukaj tzw. żółtej naklejki. Żółtych naklejek szukaj w dwóch miejscach:
- na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja (dotyczy przejazdów bez rogatek),
- po wewnętrznej stronie rogatek (na ściance obudowy napędu).
Co zawierają żółte naklejki?
Znajdziesz na niej:
- numer skrzyżowania, czyli ciąg 9 cyfr, które są numerem identyfikacyjnym przejazdu kolejowo- drogowego (kiedy podasz je dyspozytorowi, będzie dokładnie wiedział, w które miejsce wezwać pomoc),
- numer alarmowy 112,
- telefon do służb technicznych PKP, którym należy zgłaszać wszelkie awarie i usterki techniczne.
Unieruchomienie pojazdu na przejeździe kolejowym. Co zrobić?
- Najpierw znajdź żółtą naklejkę.
- Następnie zadzwoń na numer alarmowy 112 i koniecznie podaj numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu służby ratunkowe bez trudu Cię znajdą.
- Zaraz po Twoim telefonie dyspozytor skontaktuje się z PKP.
- Pracownicy PKP wstrzymają ruch lub ograniczą prędkość pociągów w obrębie przejazdu, na którym utknął Twój samochód.
Żółte naklejki mogą naprawdę uratować życie. W sytuacjach stresowych reagujemy bardzo nerwowo. Tymczasem dzwoniąc na numer alarmowy, dyspozytor zawsze zapyta nas, gdzie aktualnie się znajdujemy. Po podaniu mu numeru identyfikacyjnego przejazdu, na którym utknął nasz samochód, będzie mógł wysłać pomoc we właściwe miejsce.