PoradyLajfhakiTajemnicze wieżowce bez okien powstają w różnych częściach świata. Wiemy, co się w nich znajduje

Tajemnicze wieżowce bez okien powstają w różnych częściach świata. Wiemy, co się w nich znajduje

Wieżowce bez okien, fot. Pinterest
Wieżowce bez okien, fot. Pinterest
18.08.2022 14:39

W niektórych miejscach na świecie można zobaczyć wieżowce bez okien. Do czego one służą? Jakie jest ich przeznaczenie? Odpowiedź wydaje się banalna. ;)

Tajemnicze wieżowce pozbawione okien znajdują się m.in. w Niemczech, Japonii, Chinach czy Wielkiej Brytanii. Rozpalają wyobraźnię i wiele osób ma swoje teorie na temat ich przeznaczenia. Dodatkowo całą sprawę podgrzewa fakt, że wznoszone są na terenie wielkich, światowych korporacji.

Wieże do testowanie wind

Tymczasem te wysmukłe budynki są wieżami do testowania wind i nie znajdują się w nich żadne tajne laboratoria. ;) Obecnie konstruktorzy tworzą coraz szybsze windy i są potrzebne miejsca, aby przetestować ich działanie oraz dużą prędkość z jaką się poruszają.

Wieżowce bez okien, fot. Wikimediacommons
Wieżowce bez okien, fot. Wikimediacommons

Historyczny budynek testowy

Pierwsza wieża, w której testowano windy powstała w 1888 roku. Wybudowała ją firma Otis w miejscowości Yonkers (USA). Oczywiście przeprowadzano w niej testy pierwszych na świecie wind elektrycznych. Te wynalazki potrafiły unieść w górę jedną osobę z prędkością 0.5 metra na sekundę.

Ślepe wieżowce na świecie

Obecnie największy wieżowiec bez okien znajduje się w Chinach (miasto Kanton). Nazywa się H1 Tower i powstał na potrzeby koncernu Hitachi. Jego parametry są imponujące:

  • 288,8 m - tyle wynosi jego wysokość,
  • 250 m - taki długi jest szyb windy.

Natomiast w Europie podobną wieżę zobaczysz w Niemczech (w mieście Rottweil). Testturm ma 246 metrów wysokości i należy do koncernu Thyssenkrupp.

Wieżowce bez okien, fot. Wikimediacommons
Wieżowce bez okien, fot. Wikimediacommons

Natomiast kolejny ciekawy obiekt stoi w Japonii (w mieście Inazawa). SOLAE Test Tower należy do firmy Mitsubishi i ma 173 metry wysokości.

Kolejna wieża warta uwagi znajduje się w Chinach (miasto Kunshan). Ma 235 metrów wysokości i została zbudowana dla fińskiego przedsiębiorstwa Kone. Szybka winda w wieży porusza się z prędkością do 10 m/s.

Na polskim podwórku

Co ciekawe podobny budynek testowy stał również w Polsce. Znajdował się przy ulicy Postępu 12 w Warszawie. Obecnie nie ma już po nim śladu. Natomiast służył do sprawdzania wind oraz innych urządzeń dźwigowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także