PoradyTak odświeżysz każdy dywan. Podniesiesz włosie i usuniesz zagniecenia

Tak odświeżysz każdy dywan. Podniesiesz włosie i usuniesz zagniecenia

jak podnieść włosie dywanu i usunąć wgniecenia fot. djfloppydiisk  reddit / genialne.pl
jak podnieść włosie dywanu i usunąć wgniecenia fot. djfloppydiisk reddit / genialne.pl
05.02.2023 16:54

Przekonaj się jak podnieść włosie dywanu i usunąć wgniecenia. Zrobisz to w zadziwiająco prosty sposób bez konieczności korzystania z usług specjalistów.

Po puszystych dywanach chodzi się niezwykle przyjemnie. Jednak z czasem pojawiają się na nich zagniecenia. Zwykle są one efektem codziennej eksploatacji. Wszelkiego rodzaju wgniecenia powstają także pod meblami, które ustawiamy na dywanach. Czy można się ich jakoś pozbyć?

jak podnieść włosie dywanu i usunąć wgniecenia, fot. Freepik
jak podnieść włosie dywanu i usunąć wgniecenia, fot. Freepik

Jak unieść runo dywanu?

Możesz być spokojny. Odkształcenia powstałe na dywanie da się cofnąć. Wystarczy tylko uciec się do domowych sposobów.

  • Najpierw włącz żelazko parowe. Następnie zbliż je do miejsca wgniecenia i uruchom wyrzut pary. Nie przykładaj stopy żelazka do włosia. Wówczas możesz je uszkodzić. Para sprawi, że runo zmięknie, a Ty będziesz mógł je łatwo wyczesać za pomocą szczotki ze sztywnym włosiem. Natomiast jeśli zagniecenie jest szczególnie oporne, to najpierw połóż na nie ściereczkę, a potem przeprasuj dywan żelazkiem parowym. Na koniec wyczesz włosie.
  • Jeśli nie dysponujesz żelazkiem parowym, to na zagniecenie połóż wilgotną ściereczkę i przeprasuj ją zwykłym żelazkiem. Nie zapomnij później o wyczesaniu włosia.
  • Jeżeli wgniecenia są punktowe (np. ślady po nogach krzesła), to sięgnij po kostkę lodu. Połóż ją na przyklapniętym runie i poczekaj, aż się roztopi. Później przetrzyj runo ściereczką pod włos. Woda sprawi, że włosie zacznie się unosić.
jak podnieść włosie dywanu i usunąć wgniecenia, fot. Freepik
jak podnieść włosie dywanu i usunąć wgniecenia, fot. Freepik

Jak rozprostować dywan zgięty w transporcie?

  • Wynieś dywan na słońce lub rozłóż w nagrzanym pomieszczeniu. Ciepło sprawi, że jego powierzchnia zacznie się prostować. Tylko uważaj, aby dywan nie przeleżał na zewnątrz w upalny dzień zbyt długo. Promienie słoneczne mogą uszkodzić jego strukturę i odbarwić materiał.
  • Rozłóż dywan na podłodze i w jego narożnikach ustaw przedmioty obciążające. Po kilku godzinach dywan powinien wrócić do pierwotnego kształtu.

Sprzątanie na miarę mistrza!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także