PoradyLajfhakiTak przygotowując pranie, zmniejszysz swoje rachunki już po miesiącu

Tak przygotowując pranie, zmniejszysz swoje rachunki już po miesiącu

Tanie pranie fot. freepik
Tanie pranie fot. freepik
02.02.2023 11:29

Nadszedł czas, w którym szczególnie jesteśmy przepełnieni obawą o finanse. Martwimy się, jak dopiąć wszystkie wydatki, aby nie ucierpiał na tym nasz domowy budżet. To wszystko za sprawą galopującej inflacji oraz zatrważających podwyżek cen prądu, gazu i innych mediów. Wielu z nas podeszło do tej sprawy bardzo odpowiedzialnie i zaczęło troszczyć się o ich mniejsze zużycie. Jednak są pewne obowiązki domowe, których wykonanie jest konieczne, a które potrafią wygenerować naprawdę duże koszty. Jednak i na nich da się zaoszczędzić! Jak prać tanio i ekologicznie? Mamy na to kilka sprytnych patentów!

Te sposoby na tanie pranie warto stosować!

1. Pierz wtedy, kiedy zużycie prądu jest tańsze – w godzinach od 22 do 6 rano. Miej jednak na względzie spokój swoich sąsiadów – nie ustawiaj zbyt wysokiego wirowania, bo będą mieli słuszną rację, jeśli przyjdą do Ciebie ze skargą.

2. Nie musisz prać rzeczy systematycznie (na przykład co 2 dni), jeśli nie ma ich wystarczająco dużo. Włączaj program prania dopiero wtedy, kiedy masz pełny bęben.

Close-up of an open door in washing machine with dirty shirts inside
Close-up of an open door in washing machine with dirty shirts inside

3. Kupuj wielopaki lub większe opakowania danych detergentów. Im większe – tym atrakcyjniejsza cena! Zwykle też dużo korzystniej jest je zamawiać przez internet, gdzie mamy o wiele większy wybór i różnorodność cenową!

4. Nie przesadzaj z ilością stosowanych środków! Oprócz tego, że szybciej się skończą – ciuchy będą gorzej wyprane! Zbyt duża ilość cząsteczek, z których składają się płyny do prania, oblepi włókna materiałów, co uniemożliwi ich wypłukanie.

Closeup of the detergent and fabric softener in the washing machine.
Closeup of the detergent and fabric softener in the washing machine.

Jak oszczędzać na praniu?

Jeśli jesteś postawiony przed koniecznością zakupu nowego urządzenia, pamiętaj, aby akurat na nim wcale nie oszczędzać. Zdecydowanie korzystniej jest wydać więcej pieniędzy na lepszy, energooszczędny sprzęt, a później oszczędzać na każdym praniu, niż odwrotnie! Wybierz pralkę, która oferuje możliwość:

  • prania w niskiej temperaturze,
  • redukcję zużycia wody,
  • dostosowania programu prania do załadunku bębna,
  • pełnowartościowego wykorzystania środków piorących i zmiękczających nawet przy maksymalnym załadunku.
Obraz

Warto też, abyś przekonał się do naturalnych środków piorących, które sam zrobisz i to za zaledwie kilka złotych! Domowy płyn do prania lub płukania to fenomenalna oszczędność! Polecamy przepis na ekologiczny proszek, który przygotujesz z zaledwie dwóch składników!

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także