PoradyTak samemu zrobisz wodę destylowaną w domu tanim sposobem

Tak samemu zrobisz wodę destylowaną w domu tanim sposobem

Jak zrobić wodę destylowaną fot. genialne.pl / freepik
Jak zrobić wodę destylowaną fot. genialne.pl / freepik
Manuel

19.01.2023 16:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Woda destylowana ma wiele użyć - do picia, podlewania roślin, napełniania nawilżaczy powietrza, uzupełniania wody w akwarium i wielu innych. Jest również bardzo łatwa do wykonania w domu przy użyciu kilku podstawowych materiałów. Pokażemy Ci jak samemu zrobić wodę destylowaną w domu.

Jak samemu zrobić wodę destylowaną w domu?

Najłatwiejszym sposobem, kosztującym tyle co nic, jest wydestylowanie jej z kranówki za pomocą szklanej miski. Najpierw napełnij 20 litrowy garnek ze stali nierdzewnej do połowy wodą z kranu. Umieść szklaną miskę w wodzie. Upewnij się, że unosi się na wodzie. Miska nie powinna dotykać dna garnka. Woda w garnku musi się zagotować przed przejściem do następnego kroku. Ma to na celu wygotowanie substancji chemicznych takich jak metanol i etanol.

Jak zrobić wodę destylowaną, fot. freepik
Jak zrobić wodę destylowaną, fot. freepik

Teraz stwórz bardzo prosty efekt kondensacji za pomocą tzw. bariery ciepło/zimno. Możesz to zrobić poprzez odwrócenie pokrywki garnka i wypełnienie jej lodem. Kiedy gorąca para uderzy w zimną pokrywkę, wytworzy się kondensacja. Następnie zagotuj wodę w swoim garnku. W miarę jak woda będzie się gotować, para będzie się unosić i kondensować na pokrywce garnka. Następnie będzie kapać do miski.

Pozwól, by proces destylacji trwał do momentu, gdy w misce znajdzie się wystarczająca ilość wody destylowanej do Twoich potrzeb. Obserwuj wodę zbierającą się w misce. Ta woda w misce będzie gorąca, ale nie powinna wrzeć. Jeśli woda w misce zacznie wrzeć, zmniejsz temperaturę na kuchence tak, by gotowała się tylko woda w garnku.

Jak zrobić wodę destylowaną Fot. genialne.pl
Jak zrobić wodę destylowaną Fot. genialne.pl

Zdejmij garnek z ognia i zdejmij pokrywkę. Wyjmij miskę z wodą destylowaną z garnka z wrzącą wodą. Bądź przy tym ostrożny, aby się nie poparzyć. Jeśli wolisz, możesz pozwolić wodzie ostygnąć przed wyjęciem miski. Pozwól wodzie destylowanej ostygnąć przed jej przechowywaniem. I to wszystko.

Właśnie w ten bardzo prosty sposób otrzymałeś wodę destylowaną. I poza kosztem wody z kranu i gazu na kuchence praktycznie nic Cię to nie kosztowało. Wodę destylowaną można otrzymać jeszcze na kilka innych sposobów, ale ten jest zdecydowanie najtańszy  i najłatwiejszy do zastosowania. Wszystko bowiem czego potrzebujesz, masz już od razu pod ręką w swojej kuchni.

Zobacz genialne triki z pralką, które ułatwiają życie. Sprawią, że pranie będzie dużo przyjemniejsza czynnością

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także