PoradyTak sprawisz, że za małe baterie zadziałają, kiedy potrzebne są większe

Tak sprawisz, że za małe baterie zadziałają, kiedy potrzebne są większe

za małe baterie fot. genialne.pl
za małe baterie fot. genialne.pl
Manuel
05.02.2023 17:41

Wszyscy kiedyś mieliśmy taką sytuację: potrzebujesz uruchomić jakieś urządzenie, ale kupiłeś lub masz na stanie  za małe baterie. Rozwiązaniem nie jest wcale wyprawa do sklepu. Wystarczy kawałek folii i odrobina wyobraźni.

Jakie baterie mogę zastąpić jakimi? Czy każde zadziałają?

Sztuczka, którą zaraz Ci pokażemy, sprawdza się zwłaszcza w przypadku, kiedy posiadasz jedną lub więcej baterii typu AAA, a urządzenie, które chcesz uruchomić potrzebuje baterii AA. Innymi słowy - jeśli potrzebujesz baterii nazywanych przez wiele osób paluszkami, a posiadasz jedynie małe paluszki.

Sztuczka ta może sprawdzić się także w przypadku innych, mniej typowych rodzajów baterii. Ale tu już sam musisz w każdej sytuacji po prostu w praktyce sprawdzić, czy będziesz w stanie zastąpić jedne drugimi. Wszystko, czego potrzebujesz do jej wykorzystania oprócz baterii to kawałek folii.

za małe baterie, fot freepik
za małe baterie, fot freepik

Co zrobić, kiedy kupiłem za małe baterie?

Jeśli masz już baterię AAA, a potrzebujesz "zwykłych paluszków", to umieść po prostu "małe paluszki" tam gdzie powinieneś umieścić baterie AA. Następnie weź kawałek folii i złóż go w kostkę lub zwiń w kulkę i ją mocno ściśnij. Teraz w przestrzeni, jaka Ci pozostała między baterią AAA a metalowym stykiem, umieść wspomniany, przygotowany wcześniej kawałek folii. I to już wszystko, co musisz zrobić, żeby dane urządzenie zadziałało. Być może ze zdziwieniem zauważysz, że dane urządzenie działa zupełnie poprawnie. Dokładnie tak, jakby znajdowały się tam baterie innego typu. Choć sam przecież wiesz, że przed chwilą wpakowałeś tam inne.

Jeśli chcesz zobaczyć jak to wygląda w praktyce, to zerknij na to wideo. Trwa jedyne pół minuty, a dobrze obrazuje cały trik:

Jak widzisz można łatwo zastąpić zwykłe paluszki bateriami AAA i każde urządzenie będzie działało bez zarzutu. Warto przy tym jednak zwrócić uwagę, że wiele osób obawia się, że przesył mocy będzie przez to niestabilny. Ale prawda jest taka, że każde urządzenie będzie przez taką podmiankę pobierało dokładnie tyle samo mocy i nic złego nie powinno się stać. Jedyna niestabilność może wynikać z przemieszczenia się folii aluminiowej, ale generalnie nie powinno mieć to miejsca.

10 sprytnych trików, których uczą elektryków. Przydadzą się każdemu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także