PoradyBrudne ściany wyczyścisz wydając 2 zł! Będą wyglądały jak świeżo malowane bez remontu

Brudne ściany wyczyścisz wydając 2 zł! Będą wyglądały jak świeżo malowane bez remontu

Brudne ściany wyczyścisz wydając 2 zł! Będą wyglądały jak świeżo malowane bez remontu
08.02.2023 15:17

W obecnych czasach w mało którym mieszkaniu są ciemne kolory ścian. Malujemy je na jasne, świeże barwy, dzięki którym optycznie powiększamy przestrzeń naszych pomieszczeń. Dzięki temu łatwiej jest nam odpowiednio zaaranżować wnętrza – ściany są na tyle uniwersalne, że każdy rodzaj dodatków do nich pasuje. Jednak – oprócz niewątpliwych plusów – mają też swój jeden, za to dość poważny minus. Wyraźnie widać na nich nawet najmniejsze zabrudzenie. Jest na to jednak świetny patent, dzięki któremu nie będziesz musiał planować kolejnego malowania. Jak wyczyścić brud na ścianach domowym sposobem?

To całkiem normalna kolej rzeczy, że już kilka miesięcy po malowaniu na ścianach widać delikatne zabrudzenia. Nawet nie mamy na to wpływu – przecież osadzają się na nich zanieczyszczenia z powietrza (kurz, pyłki roślin, sierść domowych zwierząt itd.). Szczególnie uciążliwe i nieestetyczne są plamy z tłuszczu, które są widoczne w kuchni lub salonie z aneksem kuchennym. Nic nie poradzimy na to, że cząsteczki tłuszczu unoszą się w parze wodnej podczas gotowania. Choć tego nie powstrzymamy, możemy jednak w prosty sposób usunąć skutki.

Obraz

Jak wyczyścić brud na ścianach?

 • Skontroluj najpierw, czy farba, którą pomalowano Twoje pomieszczenie, jest odporna na ścieranie – zrób próbę – wilgotną szmatką – w mało widocznym miejscu (na przykład za regałem).
 • Następnie odkurz ścianę za pomocą miękkiej szczotki odkurzacza – jeśli to pominiesz, rozmażesz na jej powierzchni brud i osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego.
 • Używaj czystej ściereczki i zrezygnuj z mleczek do czyszczenia, ponieważ zawierają w sobie substancje rozpuszczające.

Jak odświeżyć ściany bez malowania?

Skorzystaj z domowych detergentów, które są tanie i bezpieczne:

 • Środek czyszczący na bazie octu

Zmieszaj:

  • 2 litry wody,
  • ¼ szklanki octu,
  • ¼ szklanki amoniaku,
  • szczyptę sody oczyszczonej.

Połącz składniki tak, aby dokładnie się rozpuściły. W powstałym roztworze namaczaj czystą ściereczkę i przecieraj ściany.

Obraz
 • Gumka do mazania

Z jej pomocą usuniesz drobne zarysowania, ślady kredek czy małe ciemne plamy.

Obraz
 • Mąka ziemniaczana

Szczególnie skuteczna w przypadku tłustych plam – ma właściwości wchłaniania tłuszczu. Nasyp mąkę na ściereczkę i przecieraj zabrudzenie.

 • Szare mydło

Rozpuść je w ciepłej wodzie i przetrzyj ściany. Kiedy zobaczysz, że Twój domowy płyn zmienia barwę na brunatną – wymień go na nowy. Nie zapomnij, aby później przemyć ściany ściereczką zamoczoną w czystej wodzie, aby usunąć z ich powierzchni mydliny.

Jak zmyć plamy ze ścian za pomocą płynu do płukania tkanin?
Jak zmyć plamy ze ścian za pomocą płynu do płukania tkanin?

Pamiętaj, aby starać się usuwać plamy w miarę możliwości na bieżąco – im dłużej poleżą na ścianie, tym głębiej w nią wnikną i tym ciężej będzie je doczyścić.

Jak zmyć plamy ze ściany?
Jak zmyć plamy ze ściany?

Przed wizytą gości wrzucam taką kulę do WC. Wykonanie jej kosztuje grosze, a cała łazienka pięknie pachnie!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także