PoradyLajfhakiTak wyczyścisz szufladę na detergenty w pralce i przywrócisz piękny zapach wypranych ubrań

Tak wyczyścisz szufladę na detergenty w pralce i przywrócisz piękny zapach wypranych ubrań

Tak wyczyścisz szufladę na detergenty w pralce i przywrócisz piękny zapach wypranych ubrań
08.09.2022 17:01

Pralka służy nam do prania i odświeżania ubrań, ale sama też musi być czyszczona. Od tego zależy, czy będzie działać prawidłowo i czy wyprane ubrania będą czyste. Zapach stęchlizny jest często problemem, który wynika z błędów, a raczej z zaniechań wykonywania pewnych rutynowych czynności przy pralce. Taką czynnością jest na przykład częste i regularne czyszczenie szuflady na detergenty.

W każdej szufladzie na detergenty są przegródki na proszek, czy płyn do prania oraz na płyn do płukania tkanin. Najczęściej właśnie przegródka na płyn do płukania tkanin bardzo szybko się brudzi. Jeśli w tej przegrodzie gromadzi się woda, to znak, że szufladę należy wyczyścić.

Kamień i zanieczyszczenia zatykają otwory w szufladzie na detergenty. Jeżeli nieprawidłowo używasz przegródek, potęguje to problem. O tym, do czego służą poszczególne przegródki w szufladzie w pralce, dowiesz się z naszego artykułu o tym.

Jak wyczyścić szufladę w pralce?

Wyjmij szufladę na detergenty i opłucz ją pod bieżącą wodą. Za pomocą nieużywanej już szczoteczki do zębów, wyczyść różne zakamarki. Ciepła woda z płynem do naczyń całkowicie powinna wystarczyć. Jeżeli w pojemniku na detergenty jest kamień, namocz go w ciepłym roztworze wody z octem. Taki zabieg powinien go usunąć.

Czyszczenie szuflady na detergenty w zmywarce

Po usunięciu zalegającego brudu, prostym trikiem na wyczyszczenie szuflady z pralki, jest umieszczenie jej w zmywarce do naczyń. Podczas mycia naczyń bez problemu doczyści się również właśnie szuflada na detergenty.

Obraz

Płyny do płukania

Tradycyjne płyny do płukania i zmiękczania tkanin zawierają wiele chemicznych związków. Dodatkowo nie są wskazane do płukania odzieży sportowej i trekkingowej, ponieważ zmniejszają ich zdolność do odprowadzania wilgoci. A najczęstszym i do tego widocznym minusem używania tradycyjnych płynów do zmiękczania tkanin, jest właśnie ich zaleganie w dozowniku w szufladzie na detergenty. Dlatego czasami warto zastąpić je domowymi i naturalnymi produktami.

Domowy płyn do płukania tkanin z sody oczyszczonej i soli

Pół szklanki sody połącz z 20-30 kroplami olejku eterycznego oraz kilkoma filiżankami grubej soli morskiej. Swój detergent zamknij w szczelnym opakowaniu. Do jednego prania używaj 2-3 łyżek specyfiku.

Środek do płukania z kwasku cytrynowego

Do pojemnika wlej 220 ml wody i dodaj 40 g kwasku cytrynowego oraz kilka kropel olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Do jednego prania dodaj 2-3 łyżek detergent.

Żeby ubrania się nie elektryzowały, wystarczy do pralki wraz z ubraniami wrzucić kilka kulek zrobionych z folii aluminiowej. Wtedy problem z elektryzowaniem się ubrań zniknie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także