PoradyTak wykorzystasz łupiny po orzechach laskowych. Już więcej ich nie wyrzucisz do śmieci

Tak wykorzystasz łupiny po orzechach laskowych. Już więcej ich nie wyrzucisz do śmieci

Większość osób wyrzuca łupiny po orzechach laskowych na śmietnik. A szkoda, bo można je wykorzystać na co najmniej kilka wartościowych sposobów. Po przeczytaniu tego tekstu już nigdy nie wyrzucisz ich do kosza.

Łupiny po orzechach laskowych fot. freepik
Łupiny po orzechach laskowych fot. freepik
Manuel

14.12.2022 15:43

Łupiny po orzechach laskowych jako nawóz do ogrodu

Po zebraniu i przetworzeniu orzechów laskowych, jądro, czyli kawałek, który najczęściej spożywamy, jest oddzielany od skorupki. Skorupki mogą być użyte do wielu różnych rzeczy, ale jednym z najczęstszych jest nawożenie ogrodu. Naturalny ciemnoczerwony kolor skorupek jest dodatkowo wydobywany, jeśli skorupki były wcześniej prażone, zapewniając w ten sposób wyraźny odcień, który wybija się w każdym ogrodzie. Takie widoczne kawałeczki nie tylko wyglądają świetnie, ale także przeciwdziałają pojawieniu się ślimaków. Łupiny orzechów laskowych stanowią organiczną ściółkę, która pomaga również utrzymać glebę w stanie wilgotnym, chłodnym i wolnym od chwastów.

Z łupin orzechów laskowych powstaje ściółka, która jest:

  • Lekka i znacznie łatwiejsza do zagospodarowania niż ściółki z kory czy drewna;
  • Składa się z połówek orzechów o postrzępionych krawędziach, które odstraszają ślimaki i koty;
  • Znacznie wolniej ulega rozkładowi niż inne ściółki. Można oczekiwać, że wytrzyma od pięciu do siedmiu lat, zanim będzie wymagała wymiany;
  • Ma bogaty bursztynowy odcień, który efektownie kontrastuje z zielonymi roślinami;
  • Po dodaniu do gleby poprawia jej drenaż i napowietrzenie.

Wady nawozu z orzechów laskowych

Jeśli chodzi o użycie ściółki z orzechów laskowych, to co w niektórych okolicznościach jest zaletą, w innych może być wadą. Ponieważ wiatr lub woda rozwiewają lekkie łupiny, najlepiej użyć ich tylko do równych powierzchni, takich jak chodniki, grządki ogrodowe i pojemniki. W przeciwieństwie do kory, drewna i łupin orzecha włoskiego, rozkładające się łupiny orzecha laskowego nie dodają składników odżywczych do gleby. Jako produkt uboczny zbiorów, łupiny są produktem sezonowym i należy je przechowywać, jeśli nie jest się gotowym do ich zastosowania, gdy są dostępne.

łupiny po orzechach laskowych, fot. freepik
łupiny po orzechach laskowych, fot. freepik

Łupiny po orzechach laskowych jako środek do pielęgnacji zębów

Zalej kilka łupinek od orzechów chłodną wodą i następnie gotuj je przez 20 minut. Potem odstaw je aż do wystudzenia. Taki środek pomoże Ci pozbyć się przebarwień i wybieli szkliwo Twoich zębów.

Płukanka do włosów ciemnych i brązowych na bazie łupin po orzechach laskowych

Wystarczy, że łupiny zalejemy chłodną wodą i będziemy gotować przez około 45 minut. Gotową mieszankę potem należy ostudzić i nanieść na umyte włosy. Taka mikstura odświeża ich kolor i zapewnia zwiększony połysk.

Zobacz triki na przechowywanie jedzenia. Dzięki nim nic się nie marnuje w koszu