Tak z powodzeniem będziesz uprawiać lawendę w doniczce. To idealna roślina balkonowa

Tak z powodzeniem będziesz uprawiać lawendę w doniczce. To idealna roślina balkonowa

jak uprawiać lawendę w doniczce, fot. gettyimages
jak uprawiać lawendę w doniczce, fot. gettyimages
06.04.2023 09:52

Przekonaj się, jak uprawiać lawendę w doniczce i załóż na swoim balkonie małą plantację, która będzie cieszyła oczy. Dodatkowo przyciągnie także pszczoły.

Lawenda to dekoracyjna roślina, która uwodzi swoim zapachem. Co więcej, pięknie się prezentuje. Musisz wiedzieć, że spokojnie możesz uprawiać ją także w doniczkach ustawionych na parapecie czy tarasie.

jak uprawiać lawendę w doniczce, fot. gettyimages
jak uprawiać lawendę w doniczce, fot. gettyimages

Jak przygotować się do sadzenia lawendy?

Zacznij od wyboru odpowiedniej donicy. Powinna być dość obszerna, gdyż lawenda posiada rozległy system korzeniowy. Na dnie wyłóż warstwę drenującą. Wszystko dlatego, że roślina nie wybaczy zalania. Wówczas jej przemoknięte korzenie szybko gniją lub atakuje je szara pleśń. Doniczka powinna mieć w dnie liczne otwory. To również uchroni lawendę przed zalaniem.

Kiedy już do doniczki wsypiesz warstwę drenującą, to pora na ziemię. Powinna być żyzna, przepuszczalna, lekka, a także zasadowa (pH w przedziale 6,5-7,5) i musi zawierać sporo wapnia. Do takiej gleby włóż swoje sadzonki, dobrze przykryj ziemią korzenie i powoli podlej rośliny. Podłoże powinno być lekko wilgotne.

Jakie warunki należy zapewnić lawendzie?

Lawenda pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego. W związku z tym kocha słońce. Odpowiednie będą dla niej nasłonecznione parapety czy balkony. Co więcej, potrzebuje stałej cyrkulacji powietrza, więc stanowisko nie może być całkowicie osłonięte od wiatru. Kiedy do pędów nie dochodzi powietrze, to lawendę często atakują choroby grzybowe. Rośliny podlewaj wtedy, kiedy ziemia lekko przeschnie. Nie dopuszczaj do tego, aby gleba popękała i stwardniała.

Natomiast zimą i jesienią lawendę przechowuj w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi maksymalnie 18 stopni Celsjusza. Musisz jej też zapewnić sporą ilość światła i dopływ świeżego powietrza (może stać nieopodal rozszczelnionego okna).

jak uprawiać lawendę w doniczce, fot. gettyimages
jak uprawiać lawendę w doniczce, fot. gettyimages

Kiedy przycinać lawendę?

Lawendę rosnącą w doniczce także należy przycinać. Rób to dwa razy w sezonie. Wiosną usuń wszystkie uschnięte, chore i zdrewniałe pędy. Krzaczki uformuj w kształt kopuły. Nie bój się przeprowadzić radykanego cięcia. Dzięki niemu lawenda szybciej zacznie rosnąć. Natomiast drugie cięcie przeprowadź wtedy, kiedy roślina zaczyna przekwitać (zwykle dzieje się to na przełomie sierpnia i września). Wtedy usuń tylko uschnięte kwiatostany, ale nie obcinaj zdrewniałych pędów.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także