PoradyTak za pomocą ogórka możesz uratować swoje roślinki doniczkowe!

Tak za pomocą ogórka możesz uratować swoje roślinki doniczkowe!

ogórek rośliny doniczkowe fot. genialne.pl
ogórek rośliny doniczkowe fot. genialne.pl
Manuel
26.02.2023 12:01

Ogórek może pomóc Ci ustalić, czy coś zaatakowało Twoje rośliny doniczkowe. Za jego pomocą możesz bowiem wykonać bardzo prosty test, który Ci podpowie, czy dana roślinka nie rozwija się na skutek nieprawidłowej pielęgnacji z Twojej strony, czy też coś jej dolega.

Czy coś jest nie tak z moimi roślinkami?

Rośliny doniczkowe często stanowią dumę i najpiękniejszą ozdobę u prawdziwej pani domu. Nic w tym dziwnego - podczas gdy meblami, czy wystrojem trudno jest się znacząco odróżnić od sąsiadów, to każdy kwiat jest niepowtarzalny. A do tego rozkwita w pełni często tylko pod okiem starannej i wprawnej pielęgnacji. Zdarza się jednak, że Twoim roślinkom coś dolega. A Ty nie jesteś na pierwszy rzut oka w stanie stwierdzić, czy popełniłeś jakieś błędy w pielęgnacji. Czy też wina nie leży po stronie Twoich zabiegów, tylko jest kwestią choroby roślinki.

Chorobowa przypadłość nie zawsze jest bowiem widoczna na pierwszy rzut oka. Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli zły stan rośliny wynika z tego, że jakieś szkodniki dopadły korzenie roślinki doniczkowej. W takiej sytuacji może być niezwykle trudno zauważyć, co jest grane. I zamiast działać skutecznie, możesz na przykład zmienić sposób podlewania i tym samym jeszcze bardziej zaszkodzić roślince. Ale jest łatwa metoda, która pozwala uniknąć tego rodzaju błędów. Wystarczy, że wykorzystasz mały plasterek świeżego zielonego (lub szklarniowego) ogórka.

ogórek rośliny doniczkowe, fot. freepik
ogórek rośliny doniczkowe, fot. freepik

Ogórek sprawdzi, czy coś zaatakowało rośliny doniczkowe

Weź do rąk świeży zielony ogórek i połóż go na desce. Ukrój pojedynczy , mały plasterek, o grubości nie większej niż 1 cm. Następnie zbliż się do rośliny doniczkowej, co do której podejrzewasz, że albo nieprawidłowo o nią dbasz, albo została ona zaatakowana przez szkodniki, które niszczą jej korzenie. Połóż ukrojony plasterek na wilgotnym podłożu w doniczce. Teraz jedyne co pozostało Ci zrobić, to odczekać mniej więcej 24 godziny. Po tym czasie będziesz mógł poznać wyniki swojego eksperymentu. Jeśli następnego dnia po położeniu ogórka na glebie odnajdziesz swój plasterek w jakimś miejscu (lub w wielu miejscach) uszkodzony, to będziesz miał już jasność, że glebę zamieszkują szkodniki. W przeciwnym wypadku plasterek ogórka jest wyraźną podpowiedzią, że coś robisz nie tak w kwestii pielęgnacji danej roślinki.

ogórek rośliny doniczkowe fot. genialne.pl
ogórek rośliny doniczkowe fot. genialne.pl

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także