PoradyTak za parę złotych zrobisz samemu zimowy płyn do spryskiwaczy

Tak za parę złotych zrobisz samemu zimowy płyn do spryskiwaczy

Zimowy płyn do spryskiwaczy Fot. Genialne.pl
Zimowy płyn do spryskiwaczy Fot. Genialne.pl
Manuel

18.11.2022 22:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Widoczność przez przednią szybę jest kluczowa dla Twojego bezpieczeństwa na drodze. Kurz, brud, drobinki śniegu i inne czynniki mogą w znacznym stopniu wpływać na Twój komfort i zdolność jazdy. Dlatego warto zadbać o dobry zimowy płyn do spryskiwaczy. Pokażemy Ci, jak go zrobić samemu.

Tego kupować się po prostu nie opłaca...

W zimowych płynach do spryskiwaczy kupowanych w sklepach, głównym składnikiem jest metanol. Ten wysoce toksyczny związek jest potencjalnie bardzo niebezpieczny i szkodliwy dla środowiska naturalnego. A przy tym artykuły samochodowe na jego bazie nie należą do najtańszych. Możesz zrobić własny płyn do spryskiwaczy, który będzie równie skuteczny zastępując metanol dowolnym wysokoprocentowym alkoholem (najlepiej wysokoprocentowym spirytusem). Pokażemy Ci za chwilę jak to zrobić.

zimowy płyn do spryskiwaczy, fot. freepik
zimowy płyn do spryskiwaczy, fot. freepik

Zimowy, domowy płyn do spryskiwaczy na bazie alkoholu izopropylowego

Alkohol izopropylowy jest bardzo skuteczny w utrzymaniu  przedniej szyby przed zamarznięciem. Może być również użyty do jej odmrożenia. Rodzaj alkoholu do wcierania, którego użyjesz, będzie się różnił w zależności od temperatury. Ogólnie rzecz biorąc, 99% alkohol jest idealny do skrajnie niskich temperatur. Podczas gdy 70% spirytus doskonale nadaje się do spryskiwaczy, jeśli temperatura jest w okolicach 0°C (może być nieco wyżej lub niżej).

Napełnij dwulitrową miskę wodą, a następnie dodaj do niej łyżeczkę płynu do mycia naczyń i 100 ml octu. Teraz do mieszanki dodaj szklankę alkoholu izopropylowego (o stężeniu co najmniej 70%). Całość dokładnie wymieszaj. I to już wszystko. Teraz wystarczy wziąć jakąś bańkę, albo dowolne puste opakowanie i napełnić je nasza mieszanką. Po czym może uzupełniać płyn do spryskiwaczy w swoim samochodzie w miarę potrzeby.

Na to warto zwrócić uwagę

Aby chronić system spryskiwaczy, eksperci często zalecają użycie wody destylowanej zamiast zwykłej wody z kranu. Użycie w naszej mieszance środków zapobiegających zamarzaniu w postaci wysokoprocentowego alkoholu jest ważne, podobnie jak opróżnienie wszelkich pozostałości płynu w zbiorniku pojazdu przed dodaniem domowego roztworu. Kolejną przydatną wskazówką jest to, że warto dodać niebieski barwnik spożywczy do mieszanki, aby pomóc czujnikom pojazdu określić poziom płynu. Na koniec pamiętaj, że ważne jest, abyś swój domowy, zimowy płyn do spryskiwaczy mieszał w w dobrze wentylowanym miejscu. Nawdychanie się oparów wysokoprocentowego alkoholu w połączeniu z płynem do mycia naczyń i octem może Cię oszołomić i przyprawić o ból głowy.

CO ZROBIĆ gdy utkniesz między zamkniętymi szlabanami?! Ta wiedza może URATOWAĆ CI ŻYCIE

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także