PoradyTakimi znakami rowerzyści informują o zagrożeniach przed nimi, których Ty jeszcze nie widzisz

Takimi znakami rowerzyści informują o zagrożeniach przed nimi, których Ty jeszcze nie widzisz

Znaki używane przez rowerzystów Fot. sigmasports.com
Znaki używane przez rowerzystów Fot. sigmasports.com
Manuel
08.08.2022 18:31

Coraz więcej osób poruszających się na dwóch kółkach posługuje się gestami, które stanowią podpowiedź dla innych uczestników ruchu i - przynajmniej teoretycznie - działają jak włączenie kierunkowskazów lub któregoś innego światła w aucie. Warto je znać, aby móc je prawidłowo zinterpretować i wiedzieć, co dana osoba zrobi. Omówimy w tym artykule znaki używane przez rowerzystów.

Podstawowe znaki używane przez rowerzystów

Znaków, których mogą użyć rowerzyści jest zadziwiająco sporo. Jeżdżący w peletonach cykliści mają swoje znaki, które wykonują rękoma. Dla przeciętnego użytkownika ruchu drogowego nie wszystkie mogą być jasne. W końcu nie każdy z nas jeździ wyczynowo rowerem po drogach.

Rowerzyści jeżdżący w grupie używają różne znaki za pomocą rąk. Przedstawiamy poniżej te, które są najważniejsze i najpowszechniej używane. Jadać wtedy za taką grupą, czy autem, czy rowerem, nie będą już stanowiły dla Ciebie tajemnicy.

Znaki rowerzystów: "Będę skręcać (w prawo lub w lewo)"

Jeden z najważniejszych i najczęściej używanych sygnałów przez wszystkich rowerzystów. Aby zasygnalizować, w którą stronę skręci, rowerzysta wyciąga rękę na zewnątrz wskazując w lewo lub prawo. Jego ręce wtedy są jak kierunkowskazy.

Wyciąga lewą rękę i wskazuje w lewo, jeśli skręca w lewo. Wyciąga prawą rękę i wskazuje w prawo, jeśli zamierza skręcić w prawo. Znajomość tego znaku może uchronić Cię przed wieloma wypadkami. Warto chociaż ten jeden zapamiętać, bo jest ważny jak żaden inny!

"Uwaga, zwalniam!"

Rowerzysta aby dać znać innym, że zamierza zwolnić, powinien wyciągnąć rękę z dłonią skierowaną w dół i poruszać nią szybko w górę i w dół. Koniecznie powinien to zrobić przed skrzyżowaniem lub znakiem stop.

Znaki rowerzystów, fot. Freepik
Znaki rowerzystów, fot. Freepik

Znak rowerzystów: "Uwaga, zagrożenie"

To dość ważny ze znaków używanych przez rowerzystów. Znak wyganiający coś za swoimi plecami. Albo wskazywanie na plecach palcem wskazującym, w którą stronę się oddalisz, chcąc ominąć przeszkodę.

Machanie lewą ręką za plecami oznacza zagrożenie z lewej strony. Mogą to być na przykład nagle pojawiające się auta z naprzeciwka na lewym pasie.

Znak pokazywany za plecami prawą ręką, oznacza jakieś zagrożenie, przeszkodę z lewej strony. Samochód na poboczu, inni wolniej jadący rowerzyści czy piesi.

"Będę się zatrzymywał"

Aby dać znać innym o tym, że kierujący rowerem będzie się zatrzymywał, powinien podnieść lewą lub prawą rękę nad głowę, dłonią skierowaną do góry. Dokładnie tak, jakby komu pokazywał: "Stop! Ani kroku dalej!". Wskazane jest lekkie poruszanie ręką, by było to bardziej widoczne.

Ale tak samo można pokazać znak stop dłonią skierowaną w dół. Obydwa znaki są raczej dla każdego oczywiste.

"Kierowco  samochodu, możesz mnie bezpiecznie wyprzedzić"

Osoba jadąca na rowerze może też pomóc samochodom jadącym za nią w wyprzedzeniu jej. W tym celu może wyciągnąć lewe ramię i poruszać nim w przód i w tył (tak jakbyś pokazywał: "No dalej. Chodź tu przede mnie. Jest miejsce". To znak, że samochód za nią może ją wyprzedzić bez ryzyka zderzenia z czymś jadącym z naprzeciwka. Bardzo się to przydaje w sytuacjach, w których widoczność na drodze jest ograniczona.

Znaki rowerzystów: "Dziura na drodze" i "Nierówności"

Każdą dziurę na drodze cykliści pokazują palcem wskazującym. Są to nie tylko dziury, ale i nierówne studzienki na środku drogi.

Potrząsanie samą dłonią zwróconą w dół oznacza nierówności na drodze, rozsypany piasek, czy zmianę nawierzchni.

Znaki rowerzystów na tory lub spowalniacze

Tory, czy spowalniacze drogowe pokazywane mogą być na dwa sposoby. Palcem wskazującym za plecami rowerzysta wtedy macha od lewej do prawej albo poziomą dłonią pokazująca uniesienie nawierzchni.

Jak znaki używane przez rowerzystów w danej sytuacji wyglądają na drodze, zobaczysz w filmiku poniżej

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także