NewsyTam zrobisz zakupy 1 listopada. Lista miejsc otwartych we Wszystkich Świętych

Tam zrobisz zakupy 1 listopada. Lista miejsc otwartych we Wszystkich Świętych

Czy można robić zakupy na wszystkich świętych?
Czy można robić zakupy na wszystkich świętych?
Źródło zdjęć: © Pixabay
30.10.2023 16:32

1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy, lecz okazuje się, że niektóre sklepy będą czynne. Zastanawiasz się, czy mowa o specjalnych punktach, czy też sieciówkach? Mamy całą listę miejsc, które tego dnia zostaną otwarte w określonych godzinach.

Święta to czas, gdy mało kto z nas wybiera się do pracy. Są takie zawody jak lekarz czy pielęgniarka, gdzie okres świąteczny nie oznacza wolnego od pracy. Co jednak w przypadku sklepów, które działają podczas świąt? Większość marketów i usług będzie zamknięta, lecz znajdzie się kilka wyjątków, które mogą nas uratować w awaryjnej sytuacji.

1 listopada dniem wolnym od pracy?

Polskie prawo przewiduje kilka wyjątkowych miejsc, w których pracownicy są zobowiązani do stawienia się w pracy pierwszego listopada. Trudno sobie wyobrazić, by każde miejsce na mapie miasta było zamknięte. W końcu bywają niespodziewane sytuacje, gdy koniecznie musimy zrobić drobne zakupy.

Pierwsze z takich miejsc to apteka. Nie mówimy o każdej, lecz o dużych sieciówkach, które mają swoje punkty w centrum miasta. Ciężko sobie wyobrazić sytuację, gdyby jakaś osoba pilnie potrzebowała leku, a wszystkie miejsca były zamknięte aż do następnego dnia. Najczęściej funkcjonują w określonych godzinach, a kilka jest czynne całodobowo.

Kolejny punkt na mapie to stacje benzynowe. Tutaj raczej nikogo nie zdziwimy, bo było tak od zawsze. Podczas świąt kierowcy przemierzają długie trasy, więc często są zmuszeni do tankowania na stacjach. Najczęściej otwarte są duże punkty, które są czynne przez całą dobę. Na stacji można kupić znacznie więcej niż paliwo, więc warto mieć to miejsce na uwadze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie sklepy spożywcze będą czynne 1 listopada?

W tym dniu obowiązuje zakaz otwierania marketów z artykułami codziennego użytku, lecz istnieje kilka wyjątków. Sklepy na dworcach, lotniskach czy w hotelach pozostają otwarte. Podobnie w przypadku punktów z pamiątkami, które można spotkać w każdym większym mieście. Prywatne sklepiki (np. na wsiach) mogą być otwarte tylko wtedy, gdy za kasą znajduje się właściciel lub jego najbliżsi krewni.

Robienie zakupów 1 listopada jest możliwe
Robienie zakupów 1 listopada jest możliwe© Pixabay

Jeśli natomiast mówimy o sprzedaży cmentarnej, jest ona całkowicie legalna. W dniu Wszystkich Świętych możemy kupować znicze i wiązanki, a handlarze stoją pod cmentarzami do późnych godzin. Jeśli martwisz się o to, że braknie ci świeczek, z pewnością znajdzie się jakaś osoba, która ci je sprzeda. Warto zaopatrzyć się w gotówkę, bo płatność kartą często nie jest akceptowana ze strony handlarzy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także