Te dwie złote zasady zagwarantują Ci obficie kwitnącą różę w doniczce!
Róże w doniczce to przepiękna ozdoba. Mogą sobie na nią pozwolić ci, którzy marzą o uprawie tych kwiatów, ale nie dysponują nawet najmniejszym ogródkiem przy domu. Co zrobić, aby nie obumarły oraz regularnie i obficie zakwitały? Postępuj wedle tych wskazówek!
14.02.2023 09:02
Róża doniczkowa to delikatny, piękny kwiat, który osiąga wysokość maksymalnie 20 – 30 centymetrów. Jej kwitnięcie przypada na okres od marca do października, czyli przez większość roku. Może mieć różnorodne ubarwienie: żółte, białe, czerwone lub różowe. Jak ją pielęgnować, aby zapewnić jej jak najlepsze warunki?
Jak dbać o róże w doniczce?
Kupując różę w doniczce, świadomie wybierz jak najzdrowszy okaz. Rozpoznasz go po jędrnych, soczyście zielonych liściach oraz dużej ilości pąków. Jeśli listki są suche, poszarpane i matowe, a kwiatów bądź ich zalążków trzeba się doszukiwać wśród łodyg – taka roślina nawet przy najlepszej pielęgnacji nie rozwinie się prawidłowo.
Transportując ją do domu zadbaj o to, aby nie zmarzła – to kwiat ciepłolubny. Nie lubi jednak, gdy się go przegrzewa. Tak w drodze, jak i w mieszkaniu, postaraj się zapewnić róży ciepło oraz nie narażaj jej na przeciągi i skoki temperaturowe.
Niesamowicie ważny jest też dla niej stały i nieograniczony dostęp do promieni słonecznych.
Dobrze, jeśli będzie miała drenaż w doniczce. Będzie się odwdzięczać zdrowym i efektownym wyglądem, kiedy zapewnisz jej częste i obfite podlewanie (co najmniej raz w tygodniu).
O czym jeszcze należy pamiętać, uprawiając róże w doniczce?
Nie ograniczaj jej. Średnio co 2 lata konieczne jest przesadzanie jej do większej doniczki – w przeciwnym razie korzenie nie będą miały miejsca na to, by się rozwinąć i umocnić.
Odpowiednia pora na przesadzanie to marzec. Nowa doniczka ma być nie tyle szersza, co koniecznie wyższa. Zadbaj o to, by każdemu przesadzeniu towarzyszyła zmiana ziemi na świeżą – dobrze, jeśli uzupełnisz ją dodatkowo hydrożelem.
Przytnij ją tuż przed zimą lub dopiero na wiosnę. Utnij pęd tuż za liściem znajdującym się najbliżej uschniętego pąka.
Odżywiaj ją nawozami w płynie, jednak niezbyt często. Rób to tylko w okresie kwitnięcia i to zaledwie raz na 2 lub 3 tygodnie.