PoradyTe owady wychodzą z odpływów i szczelin. Jak się pozbyć karaluchów?

Te owady wychodzą z odpływów i szczelin. Jak się pozbyć karaluchów?

Jak pozbyć się karaluchów? Fot. Freepik
Jak pozbyć się karaluchów? Fot. Freepik

07.11.2022 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Karaluchy to owady, które od razu budzą wstręt. Prowadzą nocny tryb życia, dlatego często wychodzą z kanalizacji czy odpływów po zgaszeniu świateł. Jak pozbyć się karaluchów?

Karaluchy osiągają ok. 3 cm długości. Ich ciała przybierają odcień od rudawego do czarnego. Wyróżniają je długie czułki. Co ciekawe posiadają skrzydła, ale nie potrafią latać. Owady te są natomiast wszystkożerne i uwielbiają wilgotne środowisko. Najlepiej rozwijają się w temperaturze 20–29°C. Niestety walka z nimi nie jest prosta, ale można ją wygrać.

Jak pozbyć się karaluchów, fot. Unsplash
Jak pozbyć się karaluchów, fot. Unsplash

Najpierw zacznij od inspekcji swojego mieszkaniu czy domu w celu wykrycie miejsc, gdzie bytują karaluchy. Po zachodzie słońca weź latarkę i dokładnie obejrzyj wszystkie wilgotne oraz zacienione miejsca. Karaluchy lubią chować się w szczelinach, szparach, futrynach. Przyciągają je porzucone lub długo składowane resztki żywości, a także brud i brak higieny.

Jak zwalczyć karaluchy za pomocą piwa?

Ręcznik lub szmatkę nasącz piwem i połóż ją tam, gdzie najczęściej widujesz karaluchy. Rano zobaczysz, że leżą na niej nieprzytomne owady. Koniecznie je spal lub zutylizuj w inny sposób.

Możesz również nalać piwa do zakrętki lub miseczki i ustawić na trasie przemarszu owadów. Koniecznie dostaw do pojemnika drewienko, aby karaluchy mogła dostać się do piwa. Dzięki temu łatwo się w nim utopią.

Jak pozbyć się karaluchów, fot. Unsplash
Jak pozbyć się karaluchów, fot. Unsplash

Boraks i cukier na karaluchy

Szklankę cukru wymieszaj z sodą oczyszczoną. Taką mieszkankę rozsyp tam, gdzie widujesz karaluchy. Okazuje się, że cukier zwabia a później zabija owady.

Dobre działanie owadobójcze wykazuje również boraks, który wręcz wysysa wodę z ciał karaluchów. Nasyp go do zakrętek lub spodeczków i ustaw wszędzie tam, gdzie bytują karaluchy. Podobne rezultaty osiągniesz rozkładając, w newralgicznych miejscach, mydło do prania zawierające w sobie boraks.

Jeżeli żadne domowe sposoby nie zadziałały, to kup specjalną trutkę na karaluchy. Ona posiada w swoim składzie substancje wabiące oraz unicestwiające owady.

Jak pozbyć się rybików z łazienki? Prosty sposób

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także