PoradyTe triki mają już ponad 100 lat! Są skuteczne do dziś, choć stosowały je nasze babcie

Te triki mają już ponad 100 lat! Są skuteczne do dziś, choć stosowały je nasze babcie

Starodawne patenty naszych prababć i pradziadków. Fot. Gallaher
Starodawne patenty naszych prababć i pradziadków. Fot. Gallaher

13.01.2023 16:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W dawnych czasach ludzie też mieli swoje domowe sposoby na pewne kłopotliwe sytuacje dnia codziennego. Ich pomysłowość była naprawdę imponująca. Radzili sobie, jak mogli, aby życie było prostsze. Czy te patenty można wykorzystać również dzisiaj? Sam oceń!

Teraz możemy znaleźć odpowiedź na niemal każde pytanie w sieci i to głównie tą drogą przekazujemy sobie różne porady. 100 lat temu nie było takiej możliwości. Te triki to sekrety naszych prababć i pradziadków, którymi dzielili się jedynie z nielicznymi. Choć stosowano je tak dawno, niektóre z nich wcale nie straciły na skuteczności. Pomimo tego, że postęp cywilizacyjny przyniósł nam szereg nowoczesnych urządzeń, nie wszystkie radzą sobie tak dobrze, jak sprawdzone, starodawne, domowe sposoby!

Babciny patent na plamy z atramentu

Dawniej, kiedy nie było jeszcze długopisów, w szkołach korzystano jedynie z atramentu i gęsich piór. To sprawiało, że dzieci często wracały do domu z granatowymi plamami na ubraniu. Jak sobie z tym radzono? Zaplamione ciuchy lądowały w… mleku! Kilkugodzinne moczenie pozwalało usunąć cały atrament z materiału. Dziś możesz wypróbować bardziej nowoczesny patent!

Obraz

Jak sprawdzić, czy w łóżku jest wilgoć?

Rozwiązanie jest prostsze, niż Ci się wydaje. Wystarczy, że pod kołdrę włożysz lusterko. Odczekaj kilka minut i wyciągnij je oraz przyjrzyj się dokładnie, czy zaparowało. Jeśli tak – to gwarancja wilgoci!

Obraz

Babciny patent na popękane jajka

Jeśli na skorupce surowego jajka widzisz pęknięcia, nadal możesz je ugotować i to bez ryzyka, że rozleje się ono po całym naczyniu! Po prostu razem z wodą wlej do garnka odrobinę octu – to uratuje sytuację!

Obraz

Chcesz sprawdzić, czy masło jest świeże oraz czy to w ogóle naprawdę jest masło?

W pobliżu kostki poddanej testowi zapal kartkę papieru. Rozpoznasz, czy masło jest świeże i pełnowartościowe, jeśli unoszący się zapach będzie przyjemny. Jeśli zaś poczujesz ziemistą woń – masz do czynienia z margaryną lub zjełczałym tłuszczem!

Obraz

Starodawne triki radzą sobie z nawet tak kłopotliwą sytuacją, jak zassane szklanki!

To zdarza się najczęściej wtedy, kiedy wkładamy brudne naczynia do zlewu lub przeciwnie – gdy po umyciu układamy je w szafce. Jeśli jedna szklanka włożona jest w drugą, czasem ich rozdzielenie wydaje się być absolutnie niemożliwe. Co wtedy robić? Absolutnie nie oddzielaj ich na siłę! To najgorsze wyjście – grozi poważnym niebezpieczeństwem. Tak potraktowane szklanki mogą pęknąć Ci w dłoniach!

Obraz

Zamiast tego nalej gorącej wody do miski i włóż tam zakleszczone szklanki. Następnie do tej, która jest na górze, powoli wlewaj bardzo zimną wodę. Kłopot powinien rozwiązać się sam!

Jak zapalić zapałkę, kiedy wieje wiatr?

To mocno irytujące! Zamiast bezskutecznie próbować odpalać kolejne zapałki, natnij jedną w kilku miejscach tuż przy główce. Tylko tak utrzymasz ogień.

Obraz

Jak łatwo pokroić świeżo upieczony chleb?

Choć wystygł, nadal może być kłopotliwy w pokrojeniu. Lepi się i nie poddaje działaniu ostrza? Nie próbuj niedbale ukroić jakkolwiek prostej i cienkiej kromki - to i tak skazane jest na niepowodzenie. Zamiast tego nalej wrzątku do kubka lub wysokiego naczynia i zanurz w nim nóż na parę sekund. Krój nim chleb dopiero wtedy, kiedy nabierze temperatury. Ten trik totalnie odmieni Twoje życie!

Obraz

Babciny patent na ocalenie ozdobnych wazonów

Jeśli na Twoim regale stoją okazałe i cenne wazony, na pewno martwisz się, aby ktoś z gości lub domowników nie strącił ich przypadkowo na ziemię. To byłaby wielka strata. Aby je ustabilizować, nasyp do nich trochę piasku – dzięki temu będą cięższe i nie przewrócą się tak łatwo. Jeśli zaś ozdoby są wykonane z przeźroczystego szkła – piasek w środku nie wyglądałby zbyt estetycznie. Wtedy zamień go na zdobne kamyczki.

Obraz

Choć używamy tych przedmiotów codziennie, większość ludzi nadal robi to źle. Przestań popełniać te błędy!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także