PoradyLajfhakiTe urządzenia elektryczne zużywają prąd, nawet gdy są wyłączone!

Te urządzenia elektryczne zużywają prąd, nawet gdy są wyłączone!

urządzenia, które zużywają prąd fot. genialne.pl
urządzenia, które zużywają prąd fot. genialne.pl

23.02.2023 09:13, aktual.: 11.01.2024 17:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niektóre sprzęty, nawet jeśli w danej chwili z nich nie korzystasz, i tak zużywają prąd! Dlaczego? Ponieważ – choć wyłączone – i tak są podpięte do gniazdka lub listwy, przez które pobierają energię. Nie dziw się więc wysokości Twojego rachunku – finalne zużycie nie jest wynikiem tylko faktycznego korzystania. Warto mieć tego świadomość, aby lepiej kontrolować swój budżet domowy. Poznaj urządzenia, które zużywają prąd, gdy są wyłączone.

Te urządzenia pobierają prąd, chociaż wcale nie masz nad tym kontroli. Płacisz za zużycie, którego przecież sam nie generujesz. Przestań przepłacać za coś, z czego nie korzystasz. Ten mały krok w stronę oszczędności po podsumowaniu może przynieść Ci naprawdę imponujące profity.

Urządzenia, które zużywają prąd, nawet gdy są wyłączone – może warto je odpiąć od przedłużacza?

  • ładowarka do telefonu

Jeśli po skończeniu ładowania telefonu nie odłączasz kabla od gniazdka, on nadal pobiera prąd! To jedynie 1-2 W dziennie, które jednak mają swój wpływ na wysokość rachunków. Ponadto jest to bardzo nierozsądne zachowanie – pomimo tego, że nieekologiczne, to jeszcze niebezpieczne. Chociażby dlatego, że nigdy nie wiesz, czy akurat w pobliżu podłączonego kabla nie wyleje się komuś szklanka wody.

Obraz
  • wszystkie te sprzęty, które wyświetlają godzinę

Piekarnik, kuchenka mikrofalowa i wszystkie inne urządzenia, które pomimo tego, że w danej chwili nie są użytkowane, ale pokazują aktualną godzinę, bezustannie pobierają prąd. To może nie są ogromne ilości, ale jednak mają wpływ na ostateczne rozliczenie. Taka funkcja jest bardzo wygodna, jednak czy warta wyższych rachunków?

Obraz
  • dekoder telewizyjny

Choć wciąż pobiera prąd po to, aby mogła świecić jego dioda, na to zużycie lepiej jest przymknąć oko. Większość modeli dekoderów - po odłączeniu od źródła prądu i ponownym podłączeniu – przechodzi reset. Kiedy zamierzasz pooglądać telewizję, to raczej nie chcesz po każdorazowym włączeniu czekać, aż zaktualizują się wszystkie ustawienia.

To samo tyczy się i telewizora – przecież jego dioda również stale świeci, więc stale zużywa prąd!

Obraz
  • zmywarka

Ona też stale zużywa energię elektryczną – co prawda jest to koszt zaledwie kilku złotych miesięcznie, ale w rozliczeniu rocznym kwota urasta już do kilkudziesięciu!

Obraz
  • odtwarzacz DVD, Blu-ray, konsola do gier itp.

Z takich urządzeń korzystamy dość rzadko – warto więc podłączyć je do listwy zasilającej i włączać ją tylko w razie potrzeby.

Obraz

Każdy z tych sprzętów generuje niewielkie koszty, ale jeśli je zsumujemy – można naprawdę oszczędzić pokaźną kwotę, jeśli odłączy się je od stałego dostępu do prądu.

Obraz

Nie masz funkcji samooczyszczania piekarnika? Ten trik zastąpi ją w 100%! ?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także