PoradyLajfhakiTego absolutnie nie rób z ręcznikami. Tylko je zniszczysz

Tego absolutnie nie rób z ręcznikami. Tylko je zniszczysz

czy można prasować ręczniki, fot. Getty Images
czy można prasować ręczniki, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk
06.10.2023 10:39

Ręczniki wymagają regularnego prania w wysokiej temperaturze. Codziennie osadza się na nich kurz, a także liczne bakterie, które w kontakcie z wilgocią, zaczynają mnożyć się na potęgę. Czy można prasować ręczniki? Nie, nie trzeba. Wyjaśniamy, jak odkazić tkaninę nie używając przy tym żelazka.

Jeszcze kilkanaście lat temu panie domu prasowały na potęgę. Każdą małą rzecz. To było normalne, a nawet zalecane, bowiem ówczesne pralki często nie dopierały, przez co na tkaninach rozwijał się grzyb. Prasowanie miało temu zapobiec. Dziś nie jest to konieczne, a coraz więcej osób rezygnuje z prasowania na rzecz dokładnego strzepywania tkanin zaraz po praniu.

Czy można prasować ręczniki?

Większość ręczników wykonana jest z wysokiej jakości włókien. W kontakcie z wysoką temperaturą ulegają uszkodzeniu, przez co stają się szorstkie i mniej chłonne. Dlatego też nie powinno się ich prasować. Co można zrobić, żeby po wyschnięciu nie były pogniecione? Wystarczy, że zaraz po wypraniu, dokładnie je strzepiesz, a następnie, równo rozwiesisz na suszarce. Po wyschnięciu będą proste i miękkie, a prasowanie nie będzie już potrzebne. Jest jeden wyjątek, gdzie prasowanie jest wskazane. Chodzi o noworodki. Skóra noworodków jest bardzo wrażliwa i podatna na infekcje. Prasowanie pomoże pozbyć się bakterii i zalążków grzybów z ręczników. Jeśli nie chcesz, żeby stały się szorstkie, nie musisz przykładać do nich stopy żelazka. Wystarczy, że obficie spryskasz je parą.

Czy można prać ręczniki, fot. Adobe Stock
Czy można prać ręczniki, fot. Adobe Stock

Jak pozbyć się grzybów i bakterii z ręczników?

Chcesz, żeby twoje ręczniki były miękkie, puszyste i higieniczne? Postaw na odpowiednie pranie. Każdy ręcznik powinien być prany w temperaturze wynoszącej przynajmniej 60 stp. C., bowiem to właśnie w niej giną wszystkie wiązki grzybów i bakterie. A co z detergentami? Zdaniem wielu specjalistów, przy ręcznikach lepiej jest używać kapsułek bądź płynu do prania. Proszek łatwiej wnika w strukturę tkaniny, jednak trudniej się wypłukuje. Dla pewności warto dodać do prania opakowanie sody oczyszczonej, która wybieli, odświeży i zdezynfekuje powierzchnię ręczników. Jeśli chcesz, żeby nie straciły swojej miękkości, przygotuj domowy płyn do płukania. Wymieszaj ze sobą wodę i ocet w proporcji 1:1. Do przygotowanego roztworu dodaj 30 kropel ulubionego olejku eterycznego. Ocet odczuwalnie zmiękczy tkaninę, a także odświeży jej kolor.

Czy można prać ręczniki, fot. Adobe Stock
Czy można prać ręczniki, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także